Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dane z którego roku należy ujmować przy ustalaniu wskaźnika sprzedaży

Artykuły | 29 marca 2021 | NR 112
0 805

Jesteśmy Gminą, czynnym podatnikiem podatku VAT. Prewspółczynnik i współczynnik obliczaliśmy na podstawie danych z 2 lat do „tyłu” (w 2021 roku obliczyliśmy prewspółczynnik i współczynnik na podstawie danych z 2019 roku). Czy współczynniki obliczamy prawidłowo? Czy jednak prewspółczynnik powinien być obliczany na podstawie danych z 2019 roku a współczynnik z 2020 roku? Jeśli nasze obliczanie jest nieprawidłowe, to czy należy skorygować korekty roczne dotyczące  lat 2019, 2018? Jeśli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź
Gmina nieprawidłowo obliczała proporcję opierając się na danych sprzed 2 lat. Proporcję do obliczania kwoty podatku naliczonego do odliczenia w danym roku podatkowym ustala się na podstawie danych z roku poprzedniego, natomiast rocznej korekty po zakończonym roku należy dokonać w oparciu o dane rzeczywiste minionego roku podatkowego.
Natomiast odnośnie ustalania preproporcji,  podatnicy tacy jak gminy, na podstawie rozporządzenia wykonawczego zostali upoważnieni do ustalenia prewspółczynnika na podstawie danych z roku podatkowego poprzedzającego poprzedni rok podatkowy, a na podstawie art. 90c ustawy mają prawo do wyliczenia również rocznej korekty w oparciu o dane z roku podatkowego poprzedzającego zakończony rok.

Uzasadnienie
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. 
Zgodnie z tą zasadą, nie daje prawa do odliczenia podatek naliczony związany z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych tj. do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT.
Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej (sprzedaż mieszana), i nie jest jednocześnie w stanie przyporządkować do tych czynności dokonanych zakupów towarów lub usług, to ma możliwość odliczenia podatku naliczonego w oparciu o ustaloną proporcję.
Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w  stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z  którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i  czynności, w  związku z  którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z  czynnościami, w  stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o  których mowa w  ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o  taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Proporcję, o której mowa powyżej, ustala się jako udział rocznego obrotu z  tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z  którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z  którymi prawo to nie przysługuje. 
Proporcję określa się procentowo w  stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. 
W przypadku zakupów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do działalności niemającej charakteru gospodarczego w rozumieniu ustawy VAT (jak w przypadku Gminy do wykonywania np. zadań statutowych) i tylko w sytuacji gdy przypisanie tych zakupów w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe należy ustalić preproporcję.
W celu obliczenia na dany rok podatkowy wstępnej preproporcji, co do zasady, przyjmuje się dane za poprzedni rok podatkowy. Natomiast po zakończeniu roku podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego. Przepisy art. 91 ust. 2-9 stosuje się odpowiednio (art. 90c ust. 1). 
Z kolei, jak wynika z art. 90c ust. 2 i 3 ustawy, w przypadku gdy korekty podatku odliczonego dokonuje podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie art. 86 ust. 22, może on uwzględnić dane za rok podatkowy poprzedzający p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.