Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

4 listopada 2014

Dojazd do miejsca zamieszkania pracowników a pełne odliczenie VAT od samochodów

0 983

Ułatwienia dla pracowników w postaci dojazdu samochodem firmowym do ich miejsca zamieszkania przed dniem delegacji i po powrocie z niej, wykluczają pełne odliczenie VAT od samochodów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 września 2014 roku nr IBPP2/443-566/14/WN.

Sytuacja Podatnika

Spółka, której pracownicy udają się w delegacje korzystają z samochodów osobowych należących do spółki. W regulaminie korzystania z samochodów służbowych pracownicy są m.in. zobowiązani do prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. W sytuacji, gdy miejsce zamieszkania pracownika znajduje się w odległość kilku kilometrów od drogi głównej prowadzącej do miejscowości wskazanej w poleceniu służbowym, w dniu poprzedzającym wyjazd pracownik po pracy wraca samochodem służbowym do domu, by następnego dnia rozpocząć stamtąd podróż służbową. W drodze powrotnej pracownik kierujący pojazdem odwozi do domu innych uczestników delegacji, wraca do miejsca zamieszkania, a następnego dnia odprowadza samochód do Spółki. W związku z powyższym, spółce nasunęły się wątpliwości, czy na gruncie ustawy o VAT, wskazany powyżej sposób używania pojazdów, może być uznany za wykorzystywanie pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Procedury opracowane przez spółkę, nie wykluczają użycia samochodów do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponieważ, gdy pracodawca udostępnia pracownikom samochody służbowe, z przeznaczeniem na dojazdy z pracy do miejsca zamieszkania, to tym samym zaspakaja w pierwszym rzędzie potrzeby prywatne pracownika, gdyż to pracownik bez względu na odległość od miejsca pracy, ma zadbać o to w jaki sposób „dostanie się” na ustaloną z pracodawcą godzinę. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi transportu z pracy i do pracy. Jeżeli jednak dobrowolnie ułatwia dotarcie z miejsca pracy do miejsca zamieszkania, poprzez przekazanie samochodu służbowego do wykorzystania w tym celu, niewątpliwie mamy wówczas do czynienia ze świadczeniem na rz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.