Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokumentowanie zwrotów i reklamacji towarów zarejestrowanych przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania

Artykuły | 28 września 2021 | NR 118
0 677

Jak mam dokumentować zwrot towaru lub jego reklamację jeśli zacznę prowadzić ewidencję przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania w związku z rozpoczęciem wykonywania usług przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 56.21)? Moje obawy wynikają z tego, że gdy prowadziłam ewidencję na starej kasie w poprzedniej działalności zdarzały się przypadki zwrotu zawiezionych potraw (telefon po opuszczeniu domu klienta i wystawieniu paragonu) z powodu błędu popełnionego przez Firmę w zamówieniu? Czy postępuję tak samo jak poprzednio?

Odpowiedź
Czytelnik stosując ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mającej postać oprogramowania, który zaakceptował zwrot/reklamację sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym sporządza z tej czynności protokół i ujmuje zdarzenie w ewidencji określonej w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Uzasadnienie
Zgodnie z § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania kasy te mogą być używane przez podatników w odniesieniu m.in. do usług przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 56.21). 
Zasady postępowania dotyczące przypadków dokonywania reklamacji lub zwrotów zakupionych towarów w przypadku stosowania przez podatnika kasy mającej postać oprogramowania zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. 
Pamięć fiskalna to urządzenie trwale zawarte w kasie, zawierające elektroniczny nośnik danych, umożliwiające jednokrotny i niezmienialny zapis danych pod bezpośrednią kontrolą programu pracy kasy, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia, oraz wielokrotny odczyt tych danych (§ 2 pkt 14 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). 
Ta cecha pamięci fiskalnej powoduje brak możliwości zarejestrowania w kasie rejestrującej zwrotu lub reklamacji towarów.
Na podstawie § 6 ust. 4 i ust. 5 rozporządzenia nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług. Zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości albo części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji zwrotów i reklamacji zawierającej: 

  • datę sprzedaży;
  • nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy; 
  • termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi; 
  • wartość z podatkiem (brutto) zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wysokość podatku należnego 
    – w przypadku zwrotu całości należności z tytułu sprzedaży; 
  • zwracaną kwotę (brutto) oraz odpowiadającą jej wyso...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.