Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 października 2018

Działalność w Polsce zagranicznej spółki a obowiązek rejestracji do VAT

0 1403

Jesteśmy spółką zagraniczną z Niemiec, która zakupiła towary od polskiego kontrahenta. Na terytorium kraju nie jesteśmy zarejestrowani do podatku VAT, nie mamy też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani siedziby na terytorium Polski. Nabyty towar będzie dalej odprzedany do kolejnego kontrahenta polskiego podatnika VAT. Czy w związku z tą sprzedażą musimy zarejestrować się do podatku VAT? Czy skoro jest to sprzedaż krajowa, to mamy prawo do odliczenia podatku z faktur zakupu?

ODPOWIEDŹ

Spółka zagraniczna nie ma obowiązku rejestracji dla podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży na rzecz innego, polskiego podatnika VAT. Natomiast może dobrowolnie złożyć zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), jeżeli chce skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów towarów od kontrahenta polskiego. W przeciwnym razie może starać się o zwrot zapłaconego w Polsce podatku VAT poprzez złożenie wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, za pośrednictwem administracji podatkowej państwa członkowskiego siedziby.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym Czytelnik, zarejestrowany w Niemczech podatnik podatku od wartości dodanej, niemający stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani siedziby w Polsce nabywając towary od polskiego kontrahenta, z uwagi na to, że towary nie opuszczą terytorium kraju opodatkowane są w Polsce właściwą dla tych towarów stawką VAT. W następnej kolejności Czytelnik dokona dostawy tych towarów do innego polskiego kontrahenta, a zatem również ta czynność podlega opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z art.96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Jednak ustawodawca w rozporządzeniu w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego wprowadził wyjątki dla podmiotów, którzy nie posiadają na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonują transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu, jeżeli wykonują na terytorium kraju dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Jeżeli zatem podmiot zagraniczny dokonuje dostawy na terytorium kraju i nie jest zarejestrowany dla podatku VAT, to obowiązek rozliczenia podatku należnego od tej transakcji będzie spoczywał na nabywcy tych towarów, polskim podatniku VAT. W świetle art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, aby podatek z tytułu dostawy rozliczył nabywca muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju oraz podatnik ten nie jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny,

  • nabywcą jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, pos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.