Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy muszę wystąpić do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury, aby odliczyć koszty w działalności, jeżeli otrzymałam paragon z moim numerem identyfikacji podatkowej na kwotę 300 zł?

Odpowiedź

Nie, ponieważ paragony do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z numerem NIP nabywcy  stanowią podstawę ujęcia kosztu oraz odliczenia podatku VAT. 

Uzasadnienie

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zatem, co do zasady, każda sprzedaż na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej winna zostać zewidencjonowana na kasie fiskalnej. Natomiast w przypadku gdy nabywcą jest podmiot, który prowadzi działalność podatnik jest obowiązany wystawić fakturę sprzedaży. 
Ani z przepisów ustawy o VAT jak również z przepisów rozporządzeń dotyczących kas nie wynika zakaz rejestrowania w kasie fiskalnej sprzedaży dla przedsiębiorców. Jednak w przypadku transakcji dokonanej na rzecz podatnika, fakt wydania paragonu nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku wystawienia faktury.
Sytuacja staje się skomplikowana z chwilą, gdy sprzedaż zostanie zewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej, stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a sprzedawca nie wiedział o tym w momencie wystawiania paragonu. 
W przypadku bowiem sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 106b ust. 5 ustawy). Przepis ten został wprowadzony 1 stycznia 2020 roku.
W przypadku, gdy wystawiono fakturę dotyczącą sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), natomiast klient otrzymuje oryginał faktury i tylko ten dokument jest potwierdzeniem dokonanej sprzedaży. Tej faktury nie ujmuje się już w rejestrach VAT, ponieważ potwierdzona nią sprzedaż jest ujęta w raportach kasy rejestrującej.
Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro, podatnik może wystawić fakturę uproszczoną. Co ważne, może ona nie zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy (imienia i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów i usług oraz adresu) oraz  danych określonych w ust. 1 pkt. 8, 9 i 11-14 pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek.

W związku z powyższym, obowiązkowymi elementami faktury uproszczonej są:

  • data wystawienia,
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
  • NIP sprzedawcy,
  • NIP nabywcy, 
  • datę sprzedaży lub datę otrzymania zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, 
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, o ile nie zostały uwzględnione w cenie jednostkowej netto, 
  • kwotę należności ogółem. 

Zapis §...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.