Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Faktura uproszczona wystawiona na podstawie paragonu z NIP a ewidencja VAT

Artykuły | 27 maja 2020 | NR 102
0 888

Czy jeśli paragon spełnia wymogi dla faktury uproszczonej iwystawiony jest na podatnika musi być ujęty w ewidencji VAT sprzedaży oddzielnie z identyfikatorem NIP nabywcy i numerem dokumentu?

Odpowiedź

W związku z rozporządzeniem z dnia 1 kwietnia 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2020r. nie trzeba będzie wykazywać w rejestrze VAT faktur uproszczonych (tzn. paragonów uznanych za fakturę), pod warunkiem że paragony te będą ujęte w zbiorczej informacji z ewidencji sprzedaży prowadzonej przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Uzasadnienie

Ogólna zasada wynikająca z art. 106b ust. 1 (obowiązek wystawiania przez podatnika faktur)  i art. 111 ust. 1 (obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej) ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, co do zasady, że sprzedaż, dostawę towarów i świadczenie usług:
-    na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem należy udokumentować  fakturą,
-    na rzecz nabywcy nieprowadzącego działalności gospodarczej bądź rolnika ryczałtowego należy udokumentować paragonem fiskalnym. 

Jednocześnie z przepisów cytowanej ustawy jak również rozporządzeń w sprawie kas nie wynika zakaz rejestrowania w kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz na rzecz przedsiębiorców. W takim jednak przypadku fakt wydania paragonu nie zwalnia sprzedawcy od obowiązku wystawienia faktury.
Z kolei, w sytuacji sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 106b ust. 5 ustawy). Powyższa nowelizacja została wprowadzona z dniem  1 stycznia 2020 roku.
Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku od towarów  usług w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro, podatnik może wystawić fakturę uproszczoną. Co ważne, może ona nie zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy (imienia i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów i usług oraz adresu), a także danych 
z ust. 1 pkt. 8, 9 i 11-14 pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek. Przedsiębiorca nie musi posługiwać się fakturami uproszczonymi, ponieważ w celu udokumentowania nawet drobnej sprzedaży może wystawić zwykłą fakturę, jeżeli jednak klient zażyczy sobie, aby na paragonie emitowanym przez kasę fiskalną umieszczono NIP kupującego i jednocześnie wartość zakupów nie przekracza 100 euro (albo 450 zł), wtedy dokument ten może być traktowany jak faktura uproszczona, zrównana ze zwykłą fakturą. 
W przypadku, gdy na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wystawiono fakturę dotyczącą sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Klient natomiast otrzymuje oryginał faktury i tylko ten dokument jest potwierdzeniem dokonanej sprzedaży. Tej faktury nie ujmuje się już w rejestrach VAT, ponieważ potwierdzona nią sprzedaż jest ujęta w raportach kasy rejestrującej.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług  ewidencja dla podatku od towarów i usług zawiera następujące dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku należnego m.in.: 

  • wysokość podstawy opodatkowania wynikającą z następujących czynności podlegających opodatkowaniu, w odniesieniu do których istnieje obowiązek wystawienia przez podatnika faktury na podstawie przepisów ustawy, z wyjątkiem faktur dokumentujących czynności ujęte w ewidencji, o której mowa w pkt 8 i 9: 
  • dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, zwolnionych od podatku, 
  • dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanych stawką 0%, w tym odrębnie z tytułu dostawy towarów, o której mowa w art. 129 ustawy
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, 
  • eksportu towarów - (§ 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia),
  • wysokość podstawy opodatkowania i wysokość podatku należnego wynikające z następujących czynności podlegających opodatkowaniu, w odniesieniu do których istnieje obowiązek wystawienia przez podatnika faktury na podstawie przepisów ustawy, z uwzględnieniem oraz oznaczeniem korekt dokonanych zgodnie z art. 89a ust. 1 i 4 ustawy: 
    dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanych stawką 5%, 
    dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanych stawką 7% albo 8%, 
    dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanych stawką 22% albo 23% - (§ 10 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia), 
    wysokość podstawy opodatkowania i wysokość podatku należnego wynikające z  dostawy towarów oraz świadczenia usług udokumentowanych fakturą wystawioną przez podatnika zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy, w podziale na stawki podatku - (§ 10 u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.