Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

23 października 2014

Jakie zdarzenie wyznacza początek roku obrotowego

0 796

Zakładam w programie księgowym profil dla nowej firmy - spółki KOMANDYTOWEJ. Końcem roku obrotowego zgodnie z umową spółki jest 31 grudnia 2014, ale nie wiem co wyznacza datę początku roku? Umowa spółki jest z 13 grudnia 2013 roku, ale nic się nie działo aż do teraz. Rejestracja w KRS styczeń 2014, zgłoszenie do ZUS i NIP też w 2014 roku.

ODPOWIEDŹ

Pojęcie roku obrotowego zdefiniowane zostało w art.3 ust. 1 pkt. 9 ustawy o rachunkowości. Pod pojęciem tym rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Co do zasady księgi rachunkowe zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, to jest na dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Zatem zgodnie z tym przepisem obowiązek otwarcia ksiąg rachunkowych następuje w momencie dokonania operacji gospodarczych wpływających na stan aktywó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.