Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy zakładem budżetowym, m.in. sprzedajemy wodę i odprowadzamy ścieki naszym radnym. Czy na fakturach sprzedaży mamy obowiązek wskazać oznaczenie TP? Kolejne pytanie dotyczy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz prawa do gruntu - czy powinniśmy w nowym JPK_VAT oznaczyć GTU_10? 

Odpowiedź

Zakład budżetowy nie ma obowiązku zamieszczać na fakturach oznaczenia TP, bowiem takiego obowiązku nie nakłada przepis art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, określający obowiązkowe elementy składowe faktur. Oznaczenie TP, przy spełnieniu przesłanek ustawowych, powinno natomiast być umieszczone w nowym JPK_VAT w ewidencji sprzedaży. Sprzedaż prawa do gruntu należy w nowym JPK_VAT oznaczyć GTU_10 i tak samo, co do zasady, sprzedaż lokalu mieszkalnego (resort finansów opracowuje objaśnienie podatkowe w tym zakresie).    

Uzasadnienie

Samorządowe zakłady budżetowe to jednostki wykonujące zadania własne samorządu terytorialnego, w tym m.in. w zakresie gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami użytkowymi oraz wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 14 ustawy o finansach publicznych). 
Kod TP powinien być stosowany w ewidencji sprzedaży w przypadku istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. Mowa o konkretnych powiązaniach, określonych w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, to jest o relacjach między podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f. i art. 11a ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p. Odrębną kwestią jest konieczność gromadzenia informacji o małżonkach, pokrewieństwie i powinowactwie do drugiego stopnia.
Według powołanych przepisów, podmioty powiązane to m.in. podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na conajmniej jeden inny podmiot, przy czym przez wywieranie bezpośredniego wpływu rozumie się m.in. prawo głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (art. 23m ust. 2 u.p.d.o.f. i art. 11a ust. 2 u.p.d.o.p.). 
Postanowienia o radnych są zawarte w art. 23-25 ustawy o samorządzie gminnym. Rada gminy (miejska/miasta) jest organem stanowiącym i kontrolnym gminy (miasta), zatem radni wywierają znaczący wpływ na funkcjonowanie podmiotu. Wskazać należy, że osobowość prawną posiada...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.