Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina wystawia faktury VAT (refaktury) za olej opałowy grzewczy kod CN 2710 19 47. Czy w tym przypadku powinniśmy wskazać kod GTU 03? Jednocześnie wystawiamy również tzw. refaktury za usługi telekomunikacyjne, czy w tym przypadku powinniśmy wskazywać oznaczenie „EE”, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów?

ODPOWIEDŹ 

Przepisy w zakresie wystawiania faktur nie uległy zmianie i nie ma obowiązku aby na fakturze zawierać oznaczenia GTU 01-13 lub EE. Podatnik ma obowiązek tylko w JPK_VAT z deklaracją wskazać kod GTU i oznaczenie EE. Oznaczaniu GTU i EE podlega także refakturowanie usług.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2020 roku wszyscy podatnicy zobowiązani są do przesyłania nowej struktury pliku JPK w postaci JPK_V7M (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub JPK_V7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego). Nowa struktura ma zapewnić jeszcze większą jawność i transparentność transakcji gospodarczych dokonywanych przez podatników.
GTU to potoczna nazwa kodu grupy towarowej, którą podatnicy mają obowiązek stosować  w nowej strukturze JPK.  
Podatnicy są zmuszeni do weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. W przypadku, jeśli towar lub usługa będzie należeć do jednej z nich, podatnik będzie zobligowany do przypisania im właściwego kodu GTU w JPK V_7M albo JPK V_7K. W nowej strukturze pliku JPK ustawodawca wyszczególnił 13 grup towarów i usług, w tym m.in.:

  • GTU 02 dla dostawy towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy
  • GTU 03 dla dostawy  oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych.

W przepisie art. 103 ust. 5aa wymieniony jest olej napędowy o symbolu wskazanym w pytaniu, tj. CN 2710 19 47. Należy więc dokładnie przeanalizować rodzaj oleju i jego symbol, aby prawidłowo wskazać symbol GTU.
Symbole GTU mają być wskazywane bezpośrednio w plikach JPK. Do oznaczania transakcji zobowiązany będzie sprzedawca, zatem nabywca nie będzie miał takiego obowiązku, nawet gdy nabędzie towar bądź usługę znajdującą się wśród 13 wyszczególnionych przez Ministerstwo Finansów. Oznaczenie kodem grup towarowych wskazanych na fakturach będzie polegało na wskazaniu cyfry np. „1” w nowej strukturze JPK. Jeśli faktura nie będzie dokumentowała sprzedaży jednej z 13 grup towarów i usług, pole pozostawia się puste. Tym samym nie wyodrębnia się kwot poszczególnych towarów/usług, a jedynie oznaczenie wystąpienia danego GTU.
Ustawodawca nie wprowadził obowiązku oznaczania towarów i usług na fakturach sprzedaży i wystawianych do nich dokumentach magazynowych. O tym, czy na fakturach sprzedaży pojawią się oznaczenia GTU, decydu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.