Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W Urzędzie Gminy przy realizacji inwestycji wieloletniej nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup. Po uzyskanej interpretacji indywidualnej okazało się, iż mogliśmy z danych faktur odliczać podatek naliczony z otrzymywanych faktur zakupu. Stąd moje pytanie, jeżeli po zakończonym roku podatkowym i wyliczonych rzeczywistych wskaźników WSS oraz proporcji musimy wprowadzić fakturę zakupu na rok poprzedni i dokonać korekty deklaracji za rok 2020, mamy wykorzystać wskaźniki przyjęte wstępnie na rok 2020 czy wprowadzić już fakturę na ich rzeczywistych wysokościach? Dodam, iż daną inwestycję po oddaniu do użytkowania w tym roku będziemy zobligowani do korekty wieloletniej - 10 letniej. Według przepisów prawa, nie powinniśmy korygować wysokości podatku VAT odliczonego ze środka trwałego do czasu oddania go do użytkowania.

Odpowiedź
Należałoby wprowadzić faktury w okresie ich otrzymania, co oznacza sporządzenie korekt deklaracji VAT i odliczenia VAT na podstawie rzeczywistych wskaźników danego roku.
Należy dokonywać korekty 10 letniej od roku, w którym dane środki trwałe zostają oddane do użytku. W każdym kolejnym roku korekta obejmuje jedną dziesiątą kwoty podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu środka trwałego.

Uzasadnienie
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających 
z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi. Prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminach może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. 
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ww. terminach może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zatem, nierozliczone faktury z 2020 roku dokumentujące zakup należy rozliczyć w okresie powstania prawa do obniżenia podatku należnego i za te okresy skorygować deklaracje VAT. 
Należy zauważyć, że stosowany bieżący prewskaźnik ma charakter wstępny. Dopiero po zakończeniu roku jest korygowany na podstawie rzeczywistych danych w deklaracji za styczeń 2021 roku.
Mając na uwadze fakt, że faktury, które nie zostały zaewidencjonowane w roku ubiegłym spowodują korektę deklaracji za miesiące w ubiegłym roku, to należałoby rozliczyć VAT za te miesiące na podstawie rzeczywistego prewskaźnika ustalonego dla tego roku.
Zgodnie z art. 90c ustawy o VAT, w przypadku nabytych towarów i usług, w  odniesieniu do których kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie z art. 86 ust. 2a, po zakończeniu roku podatkowego, w  którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego, 
o  którym mowa w  art. 86 ust. 1, podatnik jest obowi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.