Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

31 grudnia 2016 roku Gmina utworzyła Spółkę, do której wniosła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci majątku, należności i zobowiązań (zgodnie z art.6 ust.1 ustawy o VAT). W miesiącu styczniu 2017 roku wynikła konieczność wystawienia faktur korygujących do faktur wystawionych w miesiącu grudniu jeszcze przez Referat Gospodarki Komunalnej w Gminie. Kto powinien wystawić te faktury korygujące, jeżeli Gmina nie realizuje już przekazanych Spółce zadań? Zadania dotyczą gospodarki wodno-ściekowej.

ODPOWIEDŹ

Faktury korygujące wystawia Spółka.

UZASADNIENIE

W myśl art. 93 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Stosownie do treści art. 93 § 2 pkt 1 ww. ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Zatem, zgodnie z powołanym art.93 Ordynacji podatkowej, prawa i obowiązki, związane z działalnością dotyczącą gospodarki wodno-ściekowej, przeszły z chwilą przekazania przez Gminę zorganizowanej części przedsiębiorstwa na Spółkę.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług istnieje szczególne rozwiązanie, niezależne od unormowań zawartych w Ordynacji podatkowej, regulujące prawa i obowiązki następców prawnych a jest nim norma wynikająca z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W konsekwencji podatnik, który nabył przedsiębiorstwo i nadal je prowadzi może korzystać z uprawnień służących zbywcy tego przedsiębiorstwa.

Jak wynika z pytania, przekazanie części przedsiębiorstwa mieściło się w dyspozycji art.6 pkt 1 ustawy o VAT, zatem wystąpiła w tym przypadku sukcesja praw i obowiązków. Wobec tego Spółka stała się następcą prawnym przejmowanej zorgani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.