Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekty deklaracji VAT za okres sprzed 1 października 2020 po zmianie urzędu

Artykuły | 31 maja 2021 | NR 114
0 717

Gmina oblicza VAT naliczony prewspółczynnikiem i współczynnikiem. Prewspółczynnik może opierać się na danych z 2 lat wstecz, ale współczynnik winno się obliczać według danych z roku poprzedniego. My obliczaliśmy prewspółczynnik i współczynnik na podstawie danych z 2 lat wstecz. Wobec powyższego jesteśmy zobowiązani do skorygowania 2018 i 2019 roku w miesiącu styczniu 2019 i w miesiącu styczniu 2020 roku ( tylko współczynnik). Czy dokonując powyższych korekt stosujemy formularze/wersje, te które obowiązywały w czasie wykonania korekt rocznych, czy obecnie już obowiązującym nowym JPK_V7M? Od 1 stycznia 2021 roku zmienił się właściwy dla nas urząd skarbowy. Do którego urzędu skarbowego wysłać korekty za 2019 i za 2020 rok? Jak postąpić w przypadku nadpłaty lub kwoty podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego? Czy przy sporządzaniu korekt obowiązuje termin 14 dni od dnia stwierdzenia przez siebie błędu? Ze względu na okres sprawozdawczy gmina wraz z szkołami nie wywiąże się z terminu. Czy wraz z korektami złożyć do urzędu skarbowego „czynny żal” i wyjaśnienia?

Odpowiedź
Gdy korekta dotyczy okresów rozliczeniowych sprzed 1 października 2020 roku, to należy ją złożyć na wówczas obowiązujących zasadach, tj. JPK_VAT i deklarację VAT-7 za dany okres rozliczeniowy.
W takim przypadku do korekt VAT za okresy sprzed 1 października 2020 roku termin 14 dniowy nie obowiązuje.
Jeżeli w wyniku korekty deklaracji powstanie kwota do zapłaty, to kwotę tę należy uiścić z należnymi odsetkami liczonymi od terminu płatności VAT za dany okres.
Jednocześnie, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji karnych, z korektą deklaracji VAT-7 należy złożyć czynny żal dotyczący złożonej korekty deklaracji i ewentualnej zapłaty podatku po terminie. Korektę należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego na dzień jej złożenia. 

Uzasadnienie
Od 1 października 2020 r. weszły w życie przepisy określające nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT oraz obowiązek przesyłania nowego pliku JPK_VAT który jest dokumentem elektronicznym wspólnym dla przesyłania zarówno deklaracji VAT jak i ewidencji VAT - art. 99 ust. 11c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. 

Ministerstwo Finansów wydało w związku z tym broszurę informacyjną dotyczącą struktury JPK_VAT z deklaracją. Wynika z niej, m.in. że do korekt deklaracji i ewidencji składanych za okresy rozliczeniowe poprzedzające rozliczenie na nowych zasadach należy stosować regulacje prawne obowiązujące za okres, za który jest składana korekta deklaracji lub ewidencji (czyli korekty deklaracji i JPK_VAT za okresy do 1 października 2020 roku składane są według starych zasad).  
Zgodnie z art. 109 ust. 3e ustawy w terminie 14 dni od dnia:

  1. stwierdzenia przez   podatnika, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, lub
  2. zmiany danych zawartych w  przesłanej ewidencji
    - podatnik jest obowiązany przesłać korektę ewidencji na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c.

W myśl art. 99 ust. 11c ustawy o VAT deklaracje podatkowe VAT są składane zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 346, 568, 695, 1517 i 2320), który obejmuje deklarację i ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3. Dokument elektroniczny, o którym mowa w zdaniu pierwszym, jest przesyłany w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej i zgodnie z wymaganiami określonymi w tych przepisach. Zatem, w przypadku korekt deklaracji VAT za okresy sprzed 1 października 2020 roku termin 14 dniowy nie obowiązuje.
Jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń, zgodnie z art. 18a § 1...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.