Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 czerwca 2014

Likwidacja firmy męża i przekazanie towarów żonie

0 1344

Mąż jest podatnikiem VAT i prowadzi jednoosobowo sklep z odzieżą. Obecnie ma zamiar zawiesić, a później zlikwidować działalność gospodarczą. Zamierzam otworzyć sklep o tym samym profilu sprzedaży i przejąć towary od męża. Czy jak przejmę towary aportem lub jako darowiznę to będą one zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy, na równi z dostawą traktuje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników , członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

Tak więc darowizna towarów w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego również podlega opodatkowaniu VAT. W takim przypadku czynności tej nie dokumentuje się fakturą (można oczywiście udokumentować dokumentem wewnętrznym, np. dowodem księgowym) i należy wykazać w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT. Oczywiście nie odliczy Pani wówczas podatku od nabytych w ten sposób towarów.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie może dokonywać sprzedaży posiadanych towarów ani ich darować (art. 14a ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej), w związku z powyższym przed zawieszeniem działalności gospodarczej mąż może Pani sprzedać posiadane towary naliczając podatek VAT wg obowiązujących stawek, a sprzedaż udokumentować fakturą. Należy przy tym pamiętać o stosowaniu cen rynkowych, aby uniknąć zarzutów organu podatkowego i sankcji związanych z ich zaniżeniem (art.32 ustawy o VAT). W takiej sytuacji zakładając, że będzie Pani zakupione towary wykorzystywała do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (musiałaby Pani zarejestrować się jako czynny podatnik VAT), będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od tych zakupów.

Pamiętać należy również, że likwidacja działalności gospodarczej nakłada na czynnego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.