Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Szkoła jako jednostka Miasta będącego podatkiem VAT, zawarła umowę najmu sali lekcyjnej. W umowie zawarto następujące zapisy: 
1.    Umowę zawiera się na kolejne dni: 5 lutego 2019, 2 kwietnia 2019, 4 czerwca 2019, 1 października 2019, 3 grudnia 2019. Wynajmujący wystawi fakturę po wykonaniu ostatniego najmu. Najemca jest zobowiązany do zapłaty przelewem na konto w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury.
Szkoła wystawiła dopiero 28 lutego 2020 roku - 1 fakturę łączną dla usług w ww. dniach. Faktury nie wystawiono po wykonaniu ostatniego najmu czyli w grudniu.
Czy w takiej sytuacji należy ująć podatek VAT należny z wystawionej w lutym 2020 roku faktury w grudniu 2019 roku i dokonać korekty deklaracji za grudzień 2019r. ? Czy w dacie wystawienia faktury, czyli w deklaracji za luty 2020 roku? Czy wystawienie 1 zbiorczej faktury dla kilku wynajmów 
w ciągu roku jest prawidłowe, jeżeli taki zapis zawarto w umowie? 
2. Zajęcia odbywać się będą w każdą środę w 2 grupach. Umowa zawarta jest od 12 lutego 2020 roku do końca zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2019/2020. Wynajmujący będzie wystawiał co miesiąc fakturę. Najemca jest zobowiązany do zapłaty przelewem na konto w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury. Szkoła fakturę za zajęcia, które odbyły się w lutym wystawiła dopiero 16 marca.
Czy podatek VAT należało wykazać w deklaracji za m-c luty, czy może zostać wykazany w deklaracji za marzec zgodnie z datą wystawienia faktury a nie wykonania usługi?
 

Odpowiedź

  1. Obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2019 roku,
  2. Obowiązek podatkowy powstał w marcu 2020 roku.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z  chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną w  przypadku wykonania jej części, dla której to części określono zapłatę.
Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z  upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Natomiast usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w  związku z  jej świadczeniem w  danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z  upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Natomiast w przypadku świadczenia usług najmu obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, ale tylko wówczas, gdy faktura wystawiona jest terminowo. Jeżeli  podatnik nie wystawi faktury, lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów jej wystawienia określonych w art. 106i ust. 3 i 4, tj. nie później niż z upływem terminu płatności.
Dodać trzeba, że otrzymane zaliczki dotyczące świadczenia usługi najmu nie wywołują obowiązku rozliczenia VAT.
Zat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.