Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nabycie namiotów imprezowych z Niemiec do działalności statutowej Gminy

Artykuły | 29 marca 2021 | NR 112
0 873

Otrzymaliśmy od kontrahenta z Niemiec fakturę z 19% VAT, bez naszego NIP nabywcy. Zakup dotyczył dwóch namiotów imprezowych. Wartość brutto faktury jest w PLN. My jako Gmina nie jesteśmy zgłoszeni do VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy zgłosić się do VAT UE i naliczyć VAT 23% od wartości brutto na fakturze. Jeśli tak, to jakim dokumentem to naliczenie wykazać - wewnętrznym i w jakich pozycjach wykazać zakup w deklaracji i ewidencji i z jakimi oznaczeniami?
Czy może jednak, Gmina jako nabywca tych namiotów nie jest podatnikiem w tym przypadku, bo zakup służy czynnościom niepodlegającym VAT, czyli nabywane towary nie służą działalności gospodarczej Gminy oraz nie możemy odliczyć VAT (z art. 9 ust 2 pkt 1 ustawy o VAT)? Czy można tą transakcję uznać, że jest ona poza WNT?

Odpowiedź
Gmina dokonując zakupu na cele statutowe, nie jest podatnikiem VAT, zatem nie rozlicza VAT od zakupu i nie ujmuje w ewidencji VAT. 

Uzasadnienie
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wystąpi, gdy:

  1. nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  lit. a
    - z  zastrzeżeniem art.  10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o  którym mowa w  pkt 1 lit. a.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w  tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a  także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w  szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i  prawnych w  sposób ciągły dla celów zarobkowych. 
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w  zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z  wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. 
Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na  podstawie art.  43 ust.  1 lub przepisów wydanych na  podstawie art.  82 ust. 3 oraz  podatników, u  których sprzedaż jest zwolniona od podatku na  podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na  prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej, w  szczególności dane dotyczące:

  1. rodzaju sprzedaży i  podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w  tym korekty podatku należnego, z  podziałem na  stawki podatku;
  2. kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w  tym korekty podatku naliczonego;
  3. kontrahentów;
  4. dowodów sprzedaży i  zakupów.

Przytoczona regulacja wskazuje na konieczność prowadzenia przez podatnika ewidencji, służącej praw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.