Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , IMPORT TOWARÓW

1 lipca 2015

Nabycie w UE oraz import wina ze sprzedażą firmom oraz osobom prywatnym

0 2105

• Import wina,

• Wewnątrzwspólnotowe nabycie wina,

• Sprzedaż wina na terenie Polski.

Import wina

W przypadku nabycia wina z terytorium spoza UE mamy do czynienia z importem towarów, gdyż towar przywieziony jest z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z art.33 ust.1 i ust.4 ustawy o VAT, podatnicy, dokonujący importu towarów są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku, z zastrzeżeniem art. 33a-33c.

Natomiast z art.33a ust.1 i ust.2 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

Aby skorzystać z tej procedury należy przedstawić naczelnikowi urzędu celnego, przed którym podatnik dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,

  • potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.

Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów jest związane z powstaniem obowiązku zapłaty cła lub faktem zaistnienia określonych procedur celnych.

Zgodnie z art.19a ust.9 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (), a podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło, podatek akcyzowy (art.30b ust.1 ustawy o VAT).

Podstawa opodatkowania, obejmuje także koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia - o ile nie zostały włączone do wartości celnej - ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu (art.30b ust.4 ustawy o VAT).

Natomiast podatnicy rozliczających import towarów zgodnie z art.33b ustawy o podatku od towarów i usług, czyli stosujący pojedyncze pozwolenie na zastosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu składają deklarację importową VAT-IM. Deklarację tę składa się w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później niż przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy.

Kwotę podatku naliczonego, w przypadku importu towarów stanowi kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego, należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a oraz wynikająca z deklaracji importowej, w przypadku, o którym mowa w art. 33b (art.86 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT), jednak pod warunkiem, iż importowane towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 ustawy o VAT).

Zatem w przypadku rozliczenia wg procedury ogólnej należy najpierw zapłacić podatek do urzędu celnego (w terminie 10 dni licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych), a następnie dokonać odliczenia podatku naliczonego w deklaracji podatkowej VAT za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał dokument celny lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10b pkt 1 i ust.11 ustawy o VAT).

Natomiast w przypadku procedury uproszczonej podatnik w deklaracji VAT wykazuje zarówno VAT należny, jak i naliczony (co wynika z art.86 ust.10 ustawy o VAT).

Podatek zapłacony na podstawie deklaracji importowej podlega odliczeniu poprzez wykazanie w deklaracji VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10 i ust.11 ustawy o VAT).

Każdy, kto chce importować wino do Polski, musi pamiętać, że jest to czynność podlegająca opodatkowaniu akcyzą i przed jej wykonaniem należy dokonać rejestracji w zakresie podatku akcyzowego.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku importu podatnik jest obowiązany do obliczenia i wykazania kwoty akcyzy w zgłoszeniu celnym. Jeżeli naczelnik urzędu celnego stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota akcyzy została wykazana nieprawidłowo, wydaje decyzję określającą kwotę akcyzy w należnej wysokości.

W związku z tym, że wino jest wyrobem alkoholowym objętym obowiązkiem oznaczania podatkowymi znakami akcyzy, tak więc nie może być przemieszczony ani sprzedawany na terytorium kraju bez wcześniejszego oznaczenia prawidłowymi znakami podatkowymi akcyzy.

Zatem przed dokonaniem importu należy:

  1. Złożyć zapotrzebowanie wstępne na znaki akcyzy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów,

  2. Założyć i prowadzić ewidencję znaków akcyzy (w formie papierowej lub elektronicznej) i pisemnie powiadomić naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia. Ewidencja powinna zawierać informacje o liczbie znaków akcyzy wydanych, wykorzystanych do naniesienia, uszkodzonych, zniszczonych, utraconych oraz zwróconych. Powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona.

  3. Zwrócić się do naczelnika urzędu celnego właściwego w sprawach znaków akcyzy o wydanie decyzji w sprawie wydania podatkowych znaków akcyzy i wpłacić stosowne kwoty odpowiadające wartości podatkowych znaków akcyzy oraz kwoty na pokrycie kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy.

  4. Odebrać znaki akcyzy i przekazać je podmiotowi wysyłającemu z terytorium państwa członkowskiego zamówione wyroby akcyzowe celem ich naniesienia na opakowania jednostkowe (rozliczenia przekazanych znaków akcyzy należy dokonać we wskazanym w przepisach podatkowych terminie).

Należy przy tym pamiętać, aby dokonać odprawy celnej wywozowej banderol.Ponadto podmiot dokonujący importu wina jest obowiązany uzyskać od podmiotu zagranicznego dokument rozliczeniowy z pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.