Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA

31 marca 2016

Nieodpłatne przekazanie wyposażenia sali na rzecz szkoły

0 1059

Spółka chce przekazać szkole nieodpłatnie towar (wyposażenie sali gimnastycznej). W zamian za to spółka chce podpisać ze szkołą umowę, na mocy której szkoła na okres roku wywiesi na fasadzie banner reklamujący darczyńcę. Jak to rozliczyć w VAT?

ODPOWIEDŹ

Wzajemne świadczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powinny zostać udokumentowane fakturami, a następnie wzajemne należności mogą zostać rozliczone poprzez kompensatę.

UZASADNIENIE

W myśl art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a w myśl art.8 ust.1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W opisanej sytuacji mamy niewątpliwie do czynienia z dostawą towaru w postaci wyposażenia sali gimnastycznej przez Spółkę oraz ze świadczeniem usługi reklamowej (wywieszenie banneru reklamowego) przez szkołę.

Dostawa towarów oraz świadczenie usług podlegają opodatkowaniu VAT pod warunkiem, że są odpłatne lub ustawa zrówna je z odpłatnymi. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje formy płatności, a organa podatkowe i sądy administracyjne, a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej są zgodne, że umowa barterowa, czyli taka, że w zamian za świadczenie (dostawę towarów lub usługę) otrzymuje się inne świadczenie, jest również umową odpłatną. W interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2015 roku o sygnaturze ILPP2/4512-1-37/15-3/MN Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stanął na stanowisku, że: „Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oznacza wykonanie tych czynności za wynagrodzeniem. Przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty. Wynagrodzenie (zapłata) nie musi nastąpić w formie świadczenia pieniężnego. Może to być również świadczenie rzeczowe. (…) Świadczenia rzeczowe mogą również zostać uznane za transakcje barterowe. Barter w polskim prawie uważa się za jeden z rodzajów umowy zamiany. Celem umów barterowych jest niedokonywanie dodatkowych rozliczeń pieniężnych pomiędzy kontrahentami, a w konsekwencji maksymalne uproszczenie obrotu gospodarczego, w tym oczywiście rozliczeń podatkowych. Należy podkreślić, że barter polega ni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.