Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

31 lipca 2016

Nieodpłatne udostępnienie samochodu a prawo do zachowania pełnego odliczenia VAT

0 961

Mamy samochód osobowy służbowy używany wyłącznie do celów firmowych - zgłoszony na VAT-26 do US. Zarząd postanowił udostępnić nieodpłatnie ten samochód spółce matce. Czy mamy spisać umowę wynajmu i oni tam złożą swój VAT-26, a my nadal będziemy odliczać 100%?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji, nieodpłatne udostępnienie samochodu spółce „matce” z uwagi na nieodpłatny charakter powoduje, że czynność ta nie spełnia warunku do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem, zdaniem Redakcji, zachowanie pełnego prawa do odliczenia VAT przez Czytelnika nie będzie możliwe.

UZASADNIENIE

Co do zasady, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50 % kwoty podatku naliczonego. W art. 86a ust. 2 znajduje się lista wydatków, do których stosuje się to ograniczenie. Są to wydatki związane z nabyciem, importem lub wytworzeniem tych pojazdów, części składowych do nich, używaniem tych pojazdów w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze (czynsz, raty, lub inne płatności wynikające w umowy), nabyciem paliw do ich napędu, serwisowaniem, naprawą i konserwacją oraz nabyciem innych towarów i usług związanych z eksploatacją i użytkowaniem tych pojazdów.

Zgodnie natomiast z art. 86a ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT odliczenie podatku w pełnej wysokości od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje:

  • w przypadku, gdy pojazdy samochodowe wykorzystywane są przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej,

  • gdy pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą,

  • do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeśli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwości ich wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

Pojazdy uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu dla tego pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Ustawodawca w art. 86a ust. 6, 7 i 8 zawarł również procedury dokumentowania potwierdzenia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Z treści pytania wynika, że użytkowany przez Czytelnika samochód należy do pierwszej grupy pojazdów. Jednocześnie, w przypadku pojazdów przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży lub oddania pojazdu w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze pod warunkiem, że czynności te stanowią przedmiot działalności podatnika, nie stosuje się procedur związanych z dokumentowaniem wykorzystania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy), z taką jednak sytuacją w opisanym przypadku nie mamy do czynienia.

W opisanym w pytaniu przypadku, spółka używany samochód wyłącznie do celów służbowych, zgłoszony na VAT-26 do urzędu, zamierza nieodpłatnie udostępnić spółce „matce”. W związku z tym zastanawia się czy spisanie umowy wynajmu i złożenie przez spółkę „matkę” VAT-26 spowoduje zachowanie prawa do pełnego odliczania VAT. Co do zasady, w większości przypadków czynności świadczone nieodpłatnie traktowane są na potrzeby podatku od towarów i usług jako odpłatne świadczenie usług.

W odniesieniu jednak d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.