Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 stycznia 2014

Nowe przepisy dotyczące egzekucji z nieruchomości

0 967

Od 21 listopada 2013 roku nastąpiły radykalne zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczące egzekucji z nieruchomości. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Ustawą z dnia 11 października 2013 roku o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. 2013, poz. 1289) zmieniono przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Na szczególną uwagę zasługuje art.110 ustawy egzekucyjnej. Ustawodawca wykreślił w nim bowiem ważne dla podatnika przesłanki, które musiały zaistnieć, aby można było wszcząć egzekucję z nieruchomości.

W obecnym stanie prawnym środek egzekucyjny w postaci egzekucji z nieruchomości (art.1a pkt 12 ustawy) może być zastosowany jako pierwsza czynność egzekucyjna zmierzająca do realizacji zaległości podatkowych. Zaległości te nie muszą być określone bądź ustalone w decyzji ostatecznej. Zadeklarowany i nieuiszczony VAT może w konsekwencji być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego, a na jego podstawie organ egzekucyjny może prowadzić sprzedaż nieruchomości należącej do podatnika w trybie administracyjnym.

Zajęcie nieruchomości następuje poprzez doręczenie podatnikowi odpisu tytułu wykonawczego jeżeli nie był wcześniej doręczony i wezwanie do zapłacenia zaległości podatkowych wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości, o czym mówi art.110c ustawy egzekucyjnej. Jednocześnie z wysłaniem wezwania do podatnika, naczelnik urzędu skarbowego przesyła do właściwego sądu wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Zajęcie nieruchomości jest skuteczne z chwilą doręczenia podatnikowi wezwania. Natomiast w sytuacji kiedy wezwania nie można było doręczyć, to uznaje się zajęcie za skuteczne z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej. Należy zaznaczyć, iż w przypadku kiedy miejsce pobytu podatnika nie jest znane, organ egzekucyjny występuje do właściwego sądu o ustanowienie kuratora do zastępowania osoby nieobecnej. Zajęcie nieruchomości obejmuje wszystko, co może stanowić przedmiot obciąże...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.