Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE , Otwarty dostęp

1 lipca 2021

Obowiązek ewidencji zaliczki na kasie oraz obowiązek przechowania kopii paragonu

0 915

Radca prawny, który otrzymał od nas zaliczkę w gotówce na poczet usługi nie wydał paragonu. Po wystawieniu faktury oznajmił, że nie otrzymał żadnej zaliczki i żąda uregulowania tej kwoty razem z całą kwotą wynikającą z faktury. Czy miał obowiązek nabić zaliczkę na kasie i jeśli to zrobił to czy można odszukać taki paragon w kasie?

Odpowiedź

Tak, miał obowiązek, ponieważ usługi prawnicze nie korzystają ze zwolnień z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Obowiązany był również wydać z tej transakcji bez żądania paragon. Jeśli tego dokonał to kopia powyższego paragonu znajduje się w pamięci kasy, w przypadku stosowania kasy z elektronicznym zapisem kopii (w tym kasy on-line) lub na rolce papierowej przy kasie z papierowym zapisem kopii

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:

  • w postaci papierowej lub
  • za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Jednocześnie podmioty stosujące ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą przestrzegać przepisów określających sposób prowadzenia tej ewidencji oraz sposób używania kas fiskalnych. Przepisy te zostały określone w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.

Przez paragon fiskalny albo fakturę rozumie się dokument fiskalny wystawiany przy użyciu kasy dla nabywcy, potwierdzający dokonanie sprzedaży (§ 2 pkt 16 rozporządzenia). Podatnicy prowadzą ewidencję sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej od podatku, przy użyciu kas, które zostały nabyte w okresie obowiązywania potwierdzenia, że kasa spełnia funkcje wymienione odpowiednio w art. 111 ust. 6a lub w art. 145a ust. 2 ustawy oraz wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas, wyłącznie w trybie fiskalnym pracy tej kasy, po dokonaniu jej fiskalizacji (§ 3 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Z § 6 ust. 1 pkt 1 i 2 tego rozporządzenia wynika, że podatnicy, prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Natomiast w przypadku otrzymania przed dokonaniem sprzedaży całości albo części należności (zapłaty):

a) w gotówce – wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny z chwilą jej otrzymania,

b) za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny niezwłocznie po jej uznaniu na rachunku podatnika, nie później niż z końcem miesiąca, w którym została uznana na rachunku podatnika, a jeżeli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania.

Zatem jednym z obowiązków ewidencyjnych podatnika dokonującego sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest obowiązek wydrukowania i wydania paragonu w sposób pozwalający na odczytanie jego treści oraz zawierającego wymagane przepisami dane, przy czym kupujący nie musi zwracać się o wydanie mu paragonu.

Zasadniczym celem wydrukowania i wydania paragonu jest potwierdzenie dokonanej transakcji oraz umożliwienie klientowi sprawdzenie jej prawidłowości.

W przypadku, gdy wystawiono fakturę dotyczącą sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o pod...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się