Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

1 lutego 2017

Obowiązek podatkowy z tytułu wniesienia opłaty za miejsce na cmentarzu

0 1290

Kiedy należy odprowadzić podatek VAT, jeżeli opłatę za miejsce na cmentarzu Gmina otrzymała 20 stycznia 2017 roku, a fakturę wystawiono 4 lutego 2017 roku. Czy podatek VAT (8%) należy ując w deklaracji za miesiąc styczeń, czy należy podatek VAT odprowadzic w deklaracji za luty 2017?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy z tytułu dzierżawy miejsca pochówku powstanie w chwili wystawienia faktury, która winna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności.

UZASADNIENIE

Utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi leży w gestii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na których terenie znajduje się cmentarz. Natomiast utrzymanie cmentarzy wyznaniowych należy do obowiązków związków wyznaniowych. Zasady opłat za miejsce na cmentarzu i ich wysokość określa zarządca cmentarza - rada gminy, miasta albo związek wyznaniowy (proboszcz i parafialna rada ekonomiczna).

W przedmiotowej sprawie kluczową kwestią jest rozstrzygnięcie, z jakim rodzajem usług mamy do czynienia, albowiem ma to znaczenie dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług. W tym celu należy posłużyć się Kodeksem cywilnym, który reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi oraz ustawą o cmentarzu i chowaniu zmarłych. Druga norma prawna reguluje zasady pochówku zmarłych oraz utrzymania cmentarzy komunalnych. Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok ponowne użycie grobu nie jest możliwe. W powołanym artykule mowa jest o “opłacie za pochowanie zwłok”, jednakże nie jest wskazane o jakiej usłudze jest mowa. W piśmiennictwie znajdujemy wyjaśnienie, że powołana opłata to tzw. przedłużenie dzierżawy miejsca pochówku. Zgodnie z art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Umowę zawiera się w celu przekazania dzierżawcy obowiązków w zakresie utrzymania miejsca pochówku.

Przechodząc na grunt ustawy o podatku od towarów i usług należy powołać się na brzmienie art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dzierżawy powstaje w chwili wystawienia faktury. Jednakże w sytuacji, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury. W tym miejscu należy odwołać się do art. 106i ust.3 pkt 4 ustawy o VAT, który wskazuje, że fakturę z tytułu umowy dzierżawy wystawia się nie później niż z upływem terminu pł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.