Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

1 lutego 2015

Obowiązki podatkowe przy sprowadzeniu towaru z Japonii

0 1984

Kupiłam w Japonii kimona, które będę sprzedawać przez internet w Polsce. W firmie spedycyjnej, która ma przywieźć towar, mówią, że powinnam naliczyć od tego cło i VAT. Czy to prawda?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Tak, sprowadzając towar z kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej, jest Pani zobowiązana do zapłaty należności celnych i VAT. Jeżeli Pani sprzedaż będzie opodatkowana VAT, może Pani odliczyć podatek zapłacony z tytułu importu.

UZASADNIENIE

W myśl art.2 ustawy z dnia 19 marca 2004 roku Prawo celne wprowadzenie towaru na obszar celny Wspólnoty lub jego wyprowadzenie z tego obszaru powoduje z mocy prawa powstanie obowiązków i uprawnień przewidzianych w przepisach prawa celnego, jeżeli przepisy prawa, w tym umowy międzynarodowe, nie stanowią inaczej. Sprowadzenie przez Panią do Polski, czyli na obszar celny Wspólnoty Europejskiej towaru powoduje zatem konsekwencje w zakresie prawa celnego.

Zgodnie z art.36a ust.1 i 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) towary wprowadzone na obszar celny Wspólnoty są objęte deklaracją skróconą, z wyjątkiem towarów przewożonych środkami transportu jedynie w tranzycie przez wody terytorialne lub przestrzeń powietrzną obszaru celnego bez postoju na tym obszarze. Deklaracja skrócona jest składana w urzędzie celnym wjazdu. Zgodnie z art.23 ust.1 ustawy Prawo celne zgłaszający oblicza i wykazuje w zgłoszeniu celnym kwotę należności przywozowych lub wywozowych. W myśl art.201 ust.2 WKC w opisanym przez Panią przypadku dług celny powstaje w chwili przyjęcia zgłoszenia celnego. Termin płatności należności celnych wynosi co do zasady 10 dni, licząc od powiadomienia dłużnika o kwocie należności (art.222 ust.1 lit.a WKC), czyli od zwrotu zgłoszenia celnego.

W myśl art.17 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła są uznawane za podatników, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną. Natomiast zgodnie z art.33 ust.1 ustawy o VAT podatnicy ci są co do zasady obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (art.19a ust.9 ustawy o VAT). Termin płatności podatku od towarów i usług z tytułu importu, podobnie jak w przypadku należności celnych, wynosi 10 dni, licząc od dnia powiadomienia podatnika przez organ celny o wysokości należności podatkowych, a organem zobowiązanym do poboru tego podat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.