Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

2 maja 2014

Odliczanie przez Powiat podatku VAT od zakupów inwestycyjnych

0 864

Powiat w latach 2004-2008 jako organ założycielski szpitala powiatowego, przekazywał środki na jego inwestycje. Publiczny szpital powiatowy realizował zakupy inwestycyjne poprzez zakupy sprzętu medycznego oraz wydatki związane modernizacją szpitala. Faktury były wystawiane na szpital. W 2009 roku szpital został przez powiat zlikwidowany a budynki zostały wydzierżawione podmiotowi, który obecnie prowadzi szpital. Natomiast sprzęt medyczny został sprzedany przez likwidatora szpitala obecnemu dzierżawcy. Czy w związku z zaistniałą zmianą powiat, na podstawie art.91, ustawy o VAT, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych dotyczących modernizacji nieruchomości realizowanych przez szpital?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zakres działania i zadania powiatu określa między innymi ustawa z dnia5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym. Zgodnie z art.4 tej ustawy powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym między innymi w zakresie promocji i ochrony zdrowia (art.4, ust.1, pkt 2).

Zgodnie z art. 86 ust.1 i 2 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zatem z z literalnego brzmienia cytowanego powyżej przepisu wynika, że prawo do odliczenia związane jest z wykorzystaniem nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych i dotyczy podatnika, który nabył te towary i usługi.

Podatnicy, którzy wykonują zarówno czynności opodatkowane oraz zwolnione z VAT, mogą odliczyć podatek od zakupów służących obu tym czynnościom wyłącznie w takiej części, która przypada proporcjonalnie na czynności dające prawo do odliczenia (opodatkowane VAT). Wydatki, których nie da się jednoznacznie przypisać do czynności opodatkowanych lub zwolnionych podatnicy odliczają na podstawie wstępnie określonego wskaźnika proporcji ustalanego w oparciu o obroty z poprzedniego roku, lub ustalonego z naczelnikiem urzędu na zasadach określonych w art. 90 ustawy o VAT, a następnie po zakończeniu roku dokonują korekty, zgodnie z art. 91, w oparciu o rzeczywisty wskaźnik minionego roku, w którym dokonano zakupów. Korekty dokonuje się także w przypadku, gdy podatnik nabył na przykład towary lub usługi służące mu do celów działalności zwolnionej, a następnie zmienił ich przeznaczenie i wykorzystał je w działalności opodatkowanej - ma wówczas prawo do odliczenia podatku poprzez dokonanie korekty w trybie art. 91 ustawy o VAT. Zasada ta będzie miała zastosowanie tylko wtedy, gdy zmiana przeznaczenia nastąpiła przed zakończeniem okresu korekty, tj. 10 lat dla nieruchomości i 5 lat dla pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i będzie dotyczyć jedynie okresu pozostałego do końca okresu korekty w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej wyższej niż 15 tys. zł (art. 91 ust. 7a ustawy o VAT). Wówczas korekty związanej ze zmianą przeznaczenia środka trwałego dokonać należy w deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy, jak również przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty. Z kolei w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 tys. zł korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania upłynęło 12 miesięcy (art. 91 ust. 7b i 7c ustawy).

Środki trwałe nabyte przed 1 maja 2004 roku nie podlegają korekcie (art. 163 ust. 2 ustawy).

Z pytania wynika, że Powiat jako organ założycielski szpitala przekazywał środki na jego inwestycje w latach 2004-2008, polegające na zakupie sprzętu medycznego oraz modernizacji budynku szpitala, faktury wystawiane były na szpital, po likwidacji w 2009 roku szpitala przez Powiat budynki zostały wydzierżawione, a sprzęt medyczny sprzedany przez likwidatora szpitala podmiotowi, który obecnie prowadzi szpital. W związku z powyższym Powiat zastanawia się, czy z uwagi na zmianę, ma prawo do odliczenia w/w zakupów poprzez dokonanie korekty.

Szpital jako jednostka powołana przez Powiat do wykonywania nałożonych przepisami prawa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.