Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

31 sierpnia 2016

Odliczenie VAT od działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu

0 792

Spółka produkcyjna, pragnąc zbudować i utrzymać dobre relacje ze społecznością lokalną, w ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu zamierza realizować między innymi działania polegające na dofinansowaniu przedsięwzięć na rzecz mieszkańców gminy, na terenie której funkcjonuje oraz współpracy z lokalnymi szkołami (dofinansowanie klubu sportowego, dofinansowanie i organizowanie spotkań edukacyjnych). Czy od zakupów na ten cel można odliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy Spółka odprowadzi podatek należny w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług, pojawi się prawo do odliczenia podatku, gdyż zakupy usług będą miały związek z czynnością opodatkowaną (nieodpłatnym świadczeniem).

UZASADNIENIE

Rozpatrując kwestię prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług podatnicy zawsze muszą brać przede wszystkim pod uwagę art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym prawo do odliczenia przysługuje im w takim zakresie, w jakim nabywane przez nich towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania przez nich czynności opodatkowanych. Jest to podstawowy i najważniejszy warunek, którego spełnienie powinno być analizowane w pierwszej kolejności przy rozstrzyganiu kwestii prawa do odliczenia VAT. Oczywiście, przed dokonaniem odliczenia muszą być jeszcze spełnione warunki formalne, jak to, żeby u dostawcy powstał obowiązek podatkowy, czy, żeby podatnik dokonujący odliczenia był w posiadaniu oryginału faktury (art.86 ust.10 i ust.10b ustawy o VAT). Nabywane towary i usługi nie mogą też być wymienione w art.88 ustawy jako nie dające prawa do odliczenia.

Z zadanego pytania nie wynika jakiego rodzaju zakupy będą dokonywane przez Spółkę w ramach opisanych działań. Jest tu mowa o dofinansowaniu, czyli czynności przekazania pieniędzy, która nie podlega opodatkowaniu VAT i w związku z którą nie powstaje ani podatek należny ani naliczony. Jednakże, w związku z tym, że Spółka pyta o prawo do odliczenia podatku, zakładam, że jest to jedynie błędne sformułowanie i spółka dokonuje jednak zakupu i przekazania towarów i usług związanych z działaniami dokonywanymi na rzecz lokalnych społeczności. Zakładam też, że wszystkie formalne przesłanki dokonania odliczenia (posiadanie faktury, powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy oraz brak nabytych towarów i usług w katalogu negatywnym, zawartym w art.88 ustawy o VAT) zostały spełnione. W takiej sytuacji należy się zastanowić czy został spełniony podstawowy warunek dokonania odliczenia, czyli związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi.

W opisanym przypadku ustalenie czy zakupy dokonywane na potrzeby działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) można uznać za związane z podstawą działalnością Spółki, opodatkowaną VAT, nie jest łatwe i istnieją poważne argumenty za sprzecznymi stanowiskami w tym zakresie. Z jednej bowiem strony działania te przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Spółki oraz rozpowszechniania jej logo, co jest w obecnych warunkach gospodarczych i społecznych istotne z punktu widzenia efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże z drugiej strony, organa podatkowe oraz sądy administracyjne często kwestionują takie prawo do odliczenia. W wyroku z 19 maja 2016 roku o sygnaturze I SA/Sz 326/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego od podobnych wydat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.