Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

30 września 2016

Odliczenie VAT od inwestycji przed rejestracją gminy jako czynny podatnik VAT

0 759

Gmina obecnie jest podatnikiem niezarejestrowanym, zwolnionym na podstawie art. 113. W związku z centralizacją rozliczeń gminy i jej jednostek gmina zamierza zarejestrować się jako czynny podatnik VAT z dniem 1 stycznia 2017 roku. W listopadzie ma otrzymać fakturę z tytułu prowadzonej inwestycji - budową kanalizacji. Kiedy nabędzie prawo do pełnego odliczenia podatku VAT, czy w styczniu po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT, czy musi rozliczyć VAT z ww. inwestycji w formie korekty w ciągu 5-ciu, lub 10 lat. Gmina w związku z centralizacją rozliczeń i prawem do złożenia korekt za okres 5 lat wstecz nie zamierza korzystać z tego prawa na podstawie projektowanej ustawy w zakresie odliczeń podatku VAT.

ODPOWIEDŹ

Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków dotyczących inwestycji w deklaracji za styczeń 2017 roku, tj. kiedy będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

UZASADNIENIE

Podstawą systemu VAT jest zasada neutralności, z której wynika możliwość odliczenia kwot podatku naliczonego zapłaconego na poprzednim etapie obrotu. Warunkiem jest jednak wykorzystanie nabytych towarów lub usług do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Z przepisu art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie przysługiwać zawsze, gdy nabyte rzeczy są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z pytania wynika, ze Gmina dokona rejestracji dla podatku VAT od 1 stycznia 2017 roku. W listopadzie bieżącego roku ma otrzymać fakturę z tytułu prowadzonej inwestycji związanej z budową kanalizacji. Gmina w związku z centralizacją rozliczeń i prawem do złożenia korekt za okres 5 lat wstecz nie zamierza korzystać z tego prawa. Wątpliwości dotyczą możliwości odliczenia pełnego podatku VAT w styczniu po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT, czy też należy rozliczyć VAT z ww. inwestycji w formie korekty w ciągu 5-ciu, lub 10 lat.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że od początku roku ustawodawca wprowadził zmiany polegające na doprecyzowaniu zasad odliczania podatku VAT w przypadku towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (działalności gospodarczej oraz celów poza systemem VAT), jeżeli nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika.

Zgodnie z podstawową zasadą w podatku VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług tylko i wyłącznie w takim zakresie, w jakim zakupy te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego podatnik jest obowiązany do bezpośredniego przyporządkowania dokonanych zakupów do czynności dających prawo do odliczenia.

Jeżeli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.