Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 czerwca 2013

Odliczenie VAT od paliwa rozliczanego za pomocą kart paliwowych

0 806

Nasza firma rozlicza zakup paliwa do samochodów ciężarowych za pomocą kart DKV. Od 1 kwietnia br. firma DKV obciąża nas kosztem paliwa z 23% VAT. Czy ten podatek podlega odliczeniu?

ODPOWIEDŹ

Typowy sposób rozliczania zakupu towarów i usług za pomocą kart DKV przebiega w taki sposób, że nabywca (w tym przypadku Państwa firma) podpisuje z emitentem kart umowę umożliwiającą bezgotówkowe nabywanie towarów i usług od parterów serwisowych emitenta w kraju i za granicą. W podróży służbowej kierowcy tankują paliwo na stacjach będących partnerami emitenta. W momencie tankowania otrzymują potwierdzenie transakcji, ale należność uiszczana jest na rzecz emitenta kart dopiero po otrzymaniu faktury, powiększona o jego wynagrodzenie.

Organy podatkowe wielokrotnie już kwestionowały prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie dokonanym w opisany powyżej sposób, twierdząc, że zakup paliwa jest dokonywany przez nabywcę od podmiotów trzecich (partnerów emitenta kart), a emitent świadczy na rzecz nabywcy jedynie usługę polegającą na kredytowaniu tego zakupu. Organy uznawały, że w takiej sytuacji faktury otrzymywane przez nabywców nie dokumentują rzeczywistych transakcji, gdyż nie dochodzi do rzeczywistego nabycia paliwa od emitenta kart. Odmawiano również w takim przypadku prawa do zastosowania art.7 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Zdaniem organów bowiem dla zastosowania tego przepisu niezbędne jest, żeby podmioty „pośrednie” w dostawie też legitymowały się prawem do rozporządzania towarem jak własciciel. W związku z tym, organy odmawiały nabywcom prawa do odliczenia podatku od paliwa nabywanego od partnerów emitenta, a rozliczanego za pomocą kart DKV. Na poparcie powyższego stanowiska organy przywoływały wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 6 lutego 2003 roku w sprawie C-185/01 Auto Lease Holland BV.

Stanowisko różnych składów sądów administracyjnych w tej sprawie było odmienne. W wyrokach o sygnaturach I SA/Wr 522/11 i I SA/Wr 524/11 z 27 czerwca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzje organów podatkowych reprezentujące powyższe stanowisko. Zdaniem Sądu organy podatkowe, orzekając w opisany powyżej sposób pominęły fakt, że emitent kart zawiera z dostawcami (partnerami serwisowymi) porozumienia, w ramach których na rzecz klientów dokonywane są dostawy w imieniu i na rachunek emitenta, po przedłożeniu przez klienta ważnej karty DKV. Zdaniem WSA, występowanie w transakcjach partnerów serwisowych w imieniu i na rachunek emitenta kart oznacza, że jego rola nie sprowadza si...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.