Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

2 sierpnia 2017

Odliczenie VAT od remontu zabytkowego samochodu zakupionego w celu odsprzedaży

0 1252

Zakupiliśmy samochód osobowy antyk Forda Thunderbirda z lat 50-tych w procedurze marży na ten moment jest uszkodzony. Nasza firma w swojej działalności nie zajmuje się profesjonalną sprzedażą klasycznych samochodów, ale nadarzyła się okazja, więc postanowiliśmy zakupić taki samochód. Będziemy go remontować, ponieważ zwiększy to wartość tego zabytku. Trzeba wymienić wiele elementów i przeprowadzić renowację karoserii, chromów i felg. Samochód ten nie będzie rejestrowany. Ponosimy koszty eksploatacyjne, części związane z samochodem, czy możemy odliczyć wydatki z faktur zakupowych od samochodu niezarejestrowanego?

ODPOWIEDŹ

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT związanych z poniesionymi na ten pojazd wydatkami w pełnej wysokości nie będzie przysługiwało, gdyż sprzedaż samochodu nie wynika ze specyfiki prowadzonej przez Czytelnika działalności gospodarczej. Firma może odliczyć 50% podatku naliczonego, chyba, że zostanie zaprowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, złożona informacja VAT-26 i będzie ustalony regulamin użytkowania wykluczający wykorzystanie pojazdu samochodowego do innych celów niż działalność gospodarcza.

UZASADNIENIE

Zasada ogólna wynikająca z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług daje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wydatkami eksploatacyjnymi do samochodów osobowych w wysokości 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Ustawodawca określił rodzaje wydatków, które kwalifikują się, jako wydatki związane z wydatkami samochodowymi. Do nich należą: nabycie, import lub wytworzenie tych pojazdów oraz nabycie lub import ich części składowych, używanie tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z  tą umową, inne niż wymienione w pkt 3; nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i  gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usługi naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz inne towary i  usługi związane z  eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Z pełnego 100% odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z samochodami można korzystać, gdy pojazdy te wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z  kierowcą, jeżeli z  dokumentów wydanych na podstawie przepisów o  ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. Pełne odliczenie ma również zastosowanie do towarów montowanych w  pojazdach samochodowych i do związanych z  tymi towarami usług montażu, naprawy i  konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, a także w sytuacji, gdy pojazdy samochodowe przeznaczone są wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika, oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o  podobnym charakterze pod warunkiem, że stanowi to przedmiot działalności gospodarczej podatnika.

Kryterium, które decyduje o tym, że pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności to konstrukcja pojazdu, która wyklucza użycie do innych celów niż działalność gospodarcza lub użycie tego pojazdu do celów niezwiązanej z działalnością podatnika staje się nieistotne. Również sposób wykorzystywania tych pojazdów poprzez określenie zasad ich użytkowania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wykluczających ich użycie do innych celów niż działalność gospodarcza. W tym jednak przypadku należy złożyć do urzędu skarbowego informację VA...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.