Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 września 2013

Odliczenie VAT od wydatków na cudzych pracowników

0 804

Prowadzę firmę budowlaną i jestem czynnym podatnikiem VAT. W okresie natężonych prac czasem nie mam wystarczająco dużo pracowników i "wypożyczam" ich z innej firmy na zasadzie oddelegowania. Pracownicy Ci nadal są zatrudnieni w tamtej firmie, a ja otrzymuję fakturę za ich oddelegowanie. W związku z pracą tych osób ponoszę koszty ich przewozu, ubrań roboczych, wyposażenia ochronnego itp. Czy mam prawo odliczyć VAT od tych wydatków?

ODPOWIEDŹ

Tak, ma Pan prawo do odliczenia podatku od opisanych wydatków.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia VAT jest fundamentalnym prawem podatników tego podatku, gwarantującym zapewnienie jego neutralności. W polskiej ustawie o podatku od towarów i usług prawo to zostało wyrażone w art.86 ust.1, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści przytoczonego artykułu wynika, że prawo do odliczenia podatku może zostać ograniczone tylko w dwóch przypadkach: kiedy odliczenia dokonuje podmiot niebędący podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub gdy nabywane towary lub usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Ustawa zawiera również kilka przepisów szczególnych ograniczających prawo do odliczenia (np. w przypadku usług gastronomicznych i noclegowych, paliwa służącego do napędu samochodów osobowych, czy przez podatników stosujących niektóre procedury szczególne). Jak rozumiem, żaden z tych wyjątków nie ma zastosowania w opisanej przez Pana sytuacji, a zatem co do zasady przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Również art.168 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej stanowi, że jeżeli towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić, VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika. Artykuł 176 dyrektywy pozwala natomiast państwom członkowskim na utrzymywanie jedynie tych wyłączeń, które były przewidziane w prawie krajowym w dniu 1 stycznia 1979 roku lub, w odniesieniu do państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty Europejskiej po tym terminie, przepisy obowiązujące w dniu i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.