Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

1 marca 2014

Odliczenie VAT od zakupów związanych ze świadczonymi na rzecz Gminy usługami

0 806

Niedawno zakład budżetowy podległy Gminie przekształcił się w spółkę z o.o. z większościowym udziałem naszej Gminy. Czy po zmianie, od zakupów związanych ze świadczonymi przez spółkę na rzecz gminy usługami, spółka ma prawo do odliczenia VAT (m.in. usługi administracji i utrzymania budynku urzędu gminy).

ODPOWIEDŹ

Powstała z przekształcenia zakładu budżetowego spółka prawa handlowego (spółka z o.o.), z tytułu wykonywania za wynagrodzeniem na rzecz Gminy usług administracji i utrzymania budynku urzędu gminy, pod warunkiem, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tymi usługami.

UZASADNIENIE

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z Państwa pytania wynika, że zakład budżetowy podległy Gminie przekształcił się w spółkę z o.o. z większościowym udziałem Państwa Gminy. W związku z niedawnym przekształceniem zakładu budżetowego w spółkę z o.o. zastanawiają się Państwo, czy od zakupów związanych ze świadczeniem przez spółkę na rzecz Gminy usług, spółka ma prawo do odliczenia VAT (m. in. usługi administracji i utrzymania budynku urzędu gminy). Państwa wątpliwość wynika zapewne z wydanej w dniu 24 czerwca 2013 r. uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I FPS 1/13, w której to Sąd stwierdził, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Powstaje zatem pytanie, czy powstała z przekształcenia jednostki budżetowej spółka z o.o. może być podatnikiem podatku od towarów i usług oraz czy świadczone przez nią na rzecz gminy usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko w podobnej sprawie zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 1397/12 z dnia 30 października 2013 roku. Sprawa dotyczyła uznania czynności polegających na wykonywaniu przez spółkę komunalną (działającą w formie spółki z o.o.) zadań własnych gminy powierzonych tej spółce przez gminę na jej rzecz, za wynagrodzeniem, bez zawierania dla części z nich umów cywilnoprawnych, za usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i związany z tym obowiązek dokumentowania fakturami VAT wykonywanych czynności.

Zdaniem NSA zasadnicze znaczenie w sprawie mają przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. Gmina, zgodnie z art. 2 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Do zakresu działania gminy, na podstawie art. 6 ust. 1 ww. ustawy, należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym m. in. utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych (art. 7 ust. 1 pkt 15 cyt. ustawy).

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.