Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odliczenie VAT przez szkołę od wydatków poniesionych do działalności mieszanej za okres epidemii

Artykuły | 26 czerwca 2020 | NR 103
0 1211

Szkoła jako jednostka Miasta – będącego podatnikiem VAT, prowadzi działalność opodatkowaną (np. wynajem sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, basenu, kuchni), działalność niepodlegającą opodatkowaniu (zadania własne, obejmujące sprawy z zakresu edukacji publicznej), działalność zwolnioną z opodatkowania (wyżywienie dzieci otrzymujących dofinansowanie z MOPS). Szkoła stosuje prewspółczynnik i proporcję.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca 2020 roku szkoła jest zamknięta dla uczniów i częściowo wynajmujących, natomiast nadal wynajmowana jest kuchnia i pomieszczenie pod działalność biblioteczną. Czy szkoła może w części odliczyć podatek VAT w niżej opisanych przypadkach:

  • Z faktury za energię elektryczną dokumentującej okres od 6.03. do 8.05.? Brak możliwości przyporządkowania zużycia do poszczególnych dni, a wydatek służy wszystkim rodzajom działalności.
  • Z faktury  za  modernizację urządzeń basenowych otrzymanej w kwietniu? Po ponownym otwarciu szkoły basen będzie nadal wynajmowany. Basen służy czynnościom opodatkowanym i statutowym.
  •  Z faktury za modernizację boiska szkolnego otrzymanej w maju? Boisko na chwilę obecną nie jest wynajmowane i nie było, natomiast planowany jest wynajem po ponownym otwarciu szkoły. Boisko będzie służyło działalności statutowej i opodatkowanej. 
  • Z faktury za wodę dotyczącą kwietnia? Jeżeli tak, czy z zastosowaniem odliczenia wyłącznie prewspółczynnikiem - jako wydatku związanego z działalnością opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu?

Odpowiedź:

Gmina może odliczyć VAT zawarty w fakturach następująco:
Z faktury za energię elektryczną dokumentującej okres od 6.03 do 8.05: w pierwszej kolejności do wyliczenia stosując prewspółczynnik, a następnie stosując proporcję. Następnie, w drugiej kolejności należy zastosować proporcję w celu ustalenia kwoty podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, jeśli nie można przyporządkować zakupów do danej sprzedaży: opodatkowanej lub zwolnionej (bowiem podatek naliczony można odliczyć tylko w takim zakresie, w jakim wydatki można przyporządkować działalności podlegającej opodatkowaniu VAT).
Z faktury za modernizację urządzeń basenowych otrzymanej w kwietniu - Szkoła może odliczyć VAT z zastosowaniem prewspółczynnika, bowiem basen będzie służył czynnościom statutowym i opodatkowanym.
Z faktury za modernizację boiska szkolnego otrzymanej w maju - Szkoła może odliczyć VAT z zastosowaniem prewspółczynnika, bowiem boisko będzie służyło czynnościom statutowym i opodatkowanym.
Z faktury za wodę dotyczącą kwietnia - Szkoła może odliczyć VAT z zastosowaniem prewspółczynnika, bowiem – jak wskazał Czytelnik – wydatek ten służy czynnościom statutowym i opodatkowanym.

Uzasadnienie

Podstawowa zasada dająca prawo do odliczenia podatku zawarta w art.86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (…). Natomiast zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 lit.a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”, która wyraża się tym, że pod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.