Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 maja 2013

Odliczenie VAT w przypadku sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu

0 1621

Jak prawidłowo należy rozliczać VAT naliczony jeżeli mamy sprzedaż opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu VAT (nie mamy sprzedaży zwolnionej od VAT). Czy należy odliczać tylko tą część podatku, która służy sprzedaży opodatkowanej? 

ODPOWIEDŹ

Jeżeli jest Pani w stanie przyporządkować zakupy jednoznacznie sprzedaży podlegającej opodatkowaniu i nie podlegającej VAT, może Pani odliczyć podatek tylko od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli ten sam zakup jest związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i niepodlegającymi opodatkowaniu, to nie powinna Pani stosować odliczenia częściowego, ale odliczyć w całości podatek naliczony wynikający z faktury.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione dwa zasadnicze warunki: odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art.90 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami. Przepisy ustawy o podatku VAT wykluczają zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W sytuacji gdy podatnik nie jest w stanie określić, z jakim rodzajem działalności dany zakup jest związany, podatek od tych zakupów rozlicza na zasadach określonych w art.90-91 ustawy o podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W Pani przypadku nie występuje sprzedaż zwolniona, a odliczany podatek związany jest z czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu. Odnośn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.