Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mieliśmy kontrolę urzędu celnego za 2013 rok i kontrola wykazała nieprawidłowości w naliczeniu cła i VAT (naliczyliśmy za mało podatku). Dostaliśmy decyzję z domiarem podatku. Czy taki VAT można odliczyć? Czy musimy korygować deklaracje za 2013 rok?

ODPOWIEDŹ

Tak, podatek wynikający z decyzji naczelnika urzędu celnego można odliczyć, pod warunkiem, że importowany towar będzie służył czynnościom opodatkowanym VAT oraz, że zapłacicie Państwo podatek wynikający z decyzji. Odliczenia należy dokonać w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzymaliście Państwo decyzję lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.UZASADNIENIE

W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art.17 ust.1 pkt 1 rozszerza jeszcze grupę podatników o osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne: na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną. W myśl art.33 ust.1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa powyżej, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Jeżeli jednak organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Kwota podatku może być również określona w decyzji dotyczącej należności celnych (art.33 ust.2 ustawy o VAT). Zgodnie z art.37 ustawy, podatnik jest obowiązany do zapłaty różnicy między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego a podatkiem już zapłaconym na podstawie zgłoszenia celnego, w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji.

W opisanym przez Państwa przypadku naczelnik urzędu celnego skorzystał z tego uprawnienia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.