Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 grudnia 2014

Odliczenie VAT z tytułu nabycia know-how

0 1106

Spółka z o.o. zamierza kupić know-how oraz bazę klientów od innej spółki. Czy spółka sprzedająca ma wystawić fakturę? Jeżeli tak, to czy możemy odliczyć VAT z takiej faktury?

ODPOWIEDŹ

Tak, sprzedaż know-how podlega opodatkowaniu VAT, a podatek naliczony z faktury dokumentującej takie nabycie podlega odliczeniu, pod warunkiem, że jest związany ze sprzedażą opodatkowaną nabywcy.

UZASADNIENIE

W rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych know-how to zbiór informacji związanych z wiedzą i zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej. Know-how jest wartością niematerialną i prawną, która, zgodnie z art.16b ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega amortyzacji. Zagadnienie know-how normuje także rozporządzenie Komisji (WE) nr 772/2004 z 7 kwietnia 2004 roku w sprawie stosowania art.81 ust.3 Traktatu do kategorii porozumień o transferze technologii, które w art.1 lit.i definiuje know-how jako: pakiet nieopatentowanych informacji praktycznych, wynikających z doświadczeń i badań, które są:

  • niejawne, czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne;

  • istotne, czyli ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową, oraz

  • zidentyfikowane, czyli opisane w wystarczająco zrozumiały sposób, aby można było sprawdzić, czy spełniają kryteria niejawności i istotności.

Zgodnie z art.8 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych stanowi świadczenie usług, natomiast zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, sprzedaż know-how oraz bazy klientów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem sprzedająca spółka, jeżeli tylko jest czynnym podatnikiem VAT, powinna opodatkować tę transakcję i wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Podobne stanowisko można wywieść z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o sygnaturze ILPP1/443-76/13-2/MD z 25 kwietnia 2013 roku, w której organ podatkowy uznał za czynność opodatkowaną VAT wniesienie aportu w postaci know-how.

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia VAT uzależnione jest od tego, czy nabycia dokonuje podatnik w rozumieniu ustawy i czy nabywane towary i usługi będą przez tego podatnika wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kolejnymi warunkami dokonania odliczenia, wynikającym z art.86 ust.10 i ust.10b pkt 1 ustawy jest to, żeby u dostawcy powstał obowiązek podatkowy oraz to, żeby odbiorca był w posiadaniu faktury dokumentującej dane świadczenie. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, odbiorca może dokonać odliczenia podatku naliczonego w związku z daną transakcją.

Takie same reguły dotyczą nabycia know-how i bazy klientów. Jeżeli opis...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.