Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

2 września 2014

Odliczenie VAT z tytułu nabycia pojazdów przeznaczonych na wynajem i reklamę

0 804

Jednoczesne wykorzystywanie samochodu do celów reklamowych i wynajmu ogranicza prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego do wysokości 50% z tytułu jego nabycia i eksploatacji. Warunkiem pełnego odliczenia podatku naliczonego samochodów używanych do celów reklamowych i najmu jest prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu, oraz złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tym pojeździe.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2014 roku nr ITPP2/443-548/14/AK.

Sytuacja Podatnika

Spółka prowadzi wynajem samochodów kempingowych i busów do przewozu osób. Samochody kempingowe rejestrowane są jako pojazdy specjalne kempingowe, a busy jako samochody osobowe. Do tej pory Spółka odliczała VAT od zakupu pojazdów (gdyż celem zakupu był wynajem) i całość od kosztów eksploatacyjnych. Poza wynajmami pojazdy sporadycznie przemieszczają się w celu: wyjazdu do serwisu, wyjazdu na prezentacje do klienta, w celach reklamowych (np. podpisana umowa z klubem sportowym - prezentacja auta przed stadionem koszykarskim), itp.

Auto nigdy nie jest wykorzystywane do celów prywatnych pracowników Spółki.

Czy prowadząc firmę wynajmującą auta Spółka musi zgłaszać auta na formularzu VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów, żeby móc odliczać 100% VAT-u od zakupu pojazdu, zakupionego paliwa oraz zakupionych usług i materiałów związanych z eksploatacją pojazdu?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Przepis art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje wyłączenie ogólnej zasady wynikającej z art. 86a ust. 1 tej ustawy w zakresie odliczania podatku naliczonego związanego z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych, w sytuacji gdy dany pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Jednocześnie ustawodawca w ust. 4 ww. art. 86a ustawy wyjaśnił, kiedy pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Ten ostatni przepis w sposób jednoznaczny wskazuje, że pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane do działalności gospodarczej jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Jednocześnie w przywołanym wcześniej art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy ustawodawca zrezygnował z wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub inn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.