Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

3 sierpnia 2015

Odliczenie VAT z tytułu sprzedaży zamiennej nieruchomości gruntowych

0 872

Gmina dokonuje sprzedaży zamiennej nieruchomości gruntowych niezabudowanych ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego grunty sprzedawane przez Gminę przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową, natomiast prawo własności gruntów nabywanych przez gminę przeznaczone jest pod rynek i zieleń miejską. Obydwie strony wystawiły faktury i naliczyły podatek VAT 23%. W związku z powyższym mamy pytanie. Czy Gmina może odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze Spółdzielni i nabycie prawa własności gruntu potraktować jako nabycie towaru wykorzystanego do wykonywania czynności opodatkowanych czyli sprzedaży w/w gruntu na rzecz Spółdzielni - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

ODPOWIEDŹ

Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w takiej części, w jakiej grunt będzie służył do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z pewnymi zastrzeżeniami.

Stosownie natomiast do art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Pytanie Czytelnika dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu gruntu w ramach transakcji zamiennej.

Jak wskazują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, a także musi być spełniony warunek, że towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są lub będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jak wynika z pytania, grunty sprzedawane przez Gminę przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową, natomiast prawo własności gruntów nabywanych przez gminę przeznaczone jest pod rynek i zieleń miejską. Czytelnik ma wątpliwość, czy Gmina może odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze otrzymanej od Spółdzielni i nabycie prawa własności gruntu potraktować jako nabycie towaru wykorzystanego do wykonywania czynności opodatkowanych czyli sprzedaży w/w gruntu na rzecz Spółdzielni.

Przede wszystkim należy wskazać, że pomimo zawartej transakcji zamiennej, zakup prawa własności gruntów przeznaczony jest pod rynek i zieleń miejską. Tak więc, aby ocenić możliwość odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu, należy ustalić, jakie czynności będą wykonywane na tym terenie.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb gminy (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy), w tym m.in. w zakresie zieleni gminnej. Gmina w odniesieniu do tych czynności działa w charakterze organu władzy publicznej, o którym mowa w art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy pamiętać o tym, aby w momencie odliczania podatku naliczonego Gmina wiedziała, z jakimi czynnościami (nawet w przyszłości) będzie związany zakup gruntu.

Zgodnie z art.90 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami. Przepisy ustawy o podatku VAT wykluczają zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W sytuacji gdy podatnik nie jest w stanie określić, z jakim rodzajem działalności dany zakup jest związany, podatek od tych zakupów rozlicza na zasadach określonych w art.90-91 ustawy o podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji podatnik może pomniejszy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.