Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

2 maja 2014

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania redakcji Sposób na VAT

0 842

Na początku kwietnia br. zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o zajęcie stanowiska m.in. w sprawie procedury opodatkowania marży przy sprzedaży samochodów, które stały się majątkiem trwałym przedsiębiorstwa oraz opodatkowania VAT sprzedaży przez gminy w 2014 roku samochodu używanego do działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT. Poniżej publikujemy uzyskane od Ministerstwa Finansów odpowiedzi na nasze pytania.

1. Sprzedaż samochodu w procedurze opodatkowania marży

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. Z 2011 r. nr 177, poz.1054 ze zm.) w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Natomiast zgodnie z art. 120 ust. 10 cytowanej ustawy przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Czy w sytuacji, gdy podatnik, nabywając samochód, spełnił warunki określone w jednym z punktów art.120 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług, a następnie użytkował pojazd dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (pojazd stał się majątkiem trwałym przedsiębiorstwa podatnika), ma prawo do zastosowania przy sprzedaży używanego samochodu, dokonywanej w 2014 roku, szczególnej procedury opodatkowania marży, o której mowa w art.120 ust.4 ustawy?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

W sytuacji, gdy podatnik nabył samochód, od jednego z podmiotów (osób) lub podatników określonych w art. 120 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w celu odsprzedaży, również w sytuacji, gdy samochód ten przed odsprzedażą użytkował dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (samochód wchodził w skład majątku trwałego przedsiębiorstwa podatnika), wówczas przy sprzedaży takiego samochodu podatnik może zastosować szczególną procedurę wynikającą z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

2. Opodatkowane ujemnej marży

Zgodnie z cytowanym powyżej art.120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży towarów używanych podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Czy w sytuacji, gdy kwota sprzedaży towaru używanego jest niższa niż kwota nabycia (występuje ujemna marża), u podatnika dokonującego sprzedaży nie występuje obowiązek podatkowy i należny podatek?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W przypadku, gdy kwota sprzedaży towaru używanego jest niższa niż kwota nabycia (występuje marża ujemna) nie jest możliwe obliczenie podstawy opodatkowania podatkiem, o której mowa w ww. art. 120 ust. 4. Oznacza to, iż pomimo wystąpienia obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów, od takiej transakcji nie wystąpi podatek należny.

3. Sprzedaż przez gminę samochodu używanego do działalności nieopodatkowanej

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czy w przypadku sprzedaży przez gminę w 2014 roku samochodu używanego do do realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, czyli do działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT (np. samochodu specjalnego używanego przez Straż Pożarną, czy samochodu używanego przez Straż Miejską), przy nabyciu których gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, gmina ma prawo do zastosowania zwolnienia przewidzianego w cytowanym art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Konstrukcja całego systemu podatku od wartości dodanej w krajach członkowskic...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.