Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 lutego 2013

Określenie momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej przez spółkę z o.o.

0 925

Jak należy określić kiedy, z punktu widzenia podatku dochodowego, została rozpoczęta działalność gospodarcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

ODPOWIEDŹ

Podmioty podlegające rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym powinny jako datę rozpoczęcia działalności wskazywać datę rejestracji w KRS.  

UZASADNIENIE

Stosownie do brzmienia art.1 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają dochody osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Zgodnie z art.12 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji. Od tego też momentu podlega przepisom wyżej wskazanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Osoby prawne, na podstawie przepisów art.2 ust.1 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W myśl przepisu art.12 ust.1 pkt 1 tej ustawy, księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, to jest na dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Wydaje się jednak, że zawarta w powyższym przepisie definicja dnia rozpoczęcia działalności nie może być stosowana bezpośrednio dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy ustawy o rachunkowości nie mogą bowiem co do zasady modyfikować zasad rządzących prawem podatkowym. Niemniej jednak wskazać należy, że zgodnie z art.157 §1 KSH umowa spółki powinna określać m. in. wysokość kapitału zakładowego. Tym samym, zawarcie umowy spółki z o.o. w której określono wysokość kapitału niewątpliwie będzie zdarzeniem wywołującym skutki o których mowa w art.12 ust.1 pkt 1 ustawy o rachunkowości i w konsekwencji skutkować będzie rozpoczęciem działalności w rozumieniu przepisów tej ustawy.

Na marginesie zaznaczyć należy, że dniem rozpoczęcia działalności w myśl powyższego przepisu będzie dzień zaistnienia zdarzenia, a nie dzień jego zaewidencjonowania. Działalnością gospodarczą jednostki jest nie tylko uzyskiwanie przychodów, ale również strona kosztowa ściśle związana z istnieniem jednostki. Zdarzeniem takim jest bowiem zaciągnięcie zobowiązania, np. zakup wyposażenia biura spółki, wykonanie pieczątki firmowej czy poniesienie opłat związanych z rejestracją spółki.

Na konieczność odwoływania się do przepisów ustawy o rachunkowości przy określaniu dnia rozpoczęcia działalności w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazują w wydawanych interpretacjach organa podatkowe – na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lutego 2008 roku (sygn. IP-PB3-423-451/07-2/AG).

Zgodnie z treścią wyroku Wojewódzkiego Sądu Admi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.