Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

28 września 2017

Opłata na rzecz Gminy z tytułu udostępniania przystanków a VAT

0 960

Opłata za korzystanie z przystanków, których Gmina jest właścicielem, pobierana od przewoźników jako opłata o charakterze publicznoprawnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Gmina w tym zakresie nie działa jako podatnik podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2017 roku nr 0112-KDIL1-2.4012.277.2017.1.AW

Sytuacja Podatnika

Gmina, będąc zarejestrowana jako podatnik czynny podatku od towarów i usług, jest właścicielem przystanków autobusowych, które znajdują się na jej terenie. Przystanki udostępniane są prywatnym firmom przewozowym na podstawie zawartych umów. W Gminie organizatorem lokalnego transportu zbiorowego jest Komunikacyjny (...).

Gmina zamierza wprowadzić obowiązek wnoszenia opłat przez przewoźników za korzystanie z przystanków należących do niej zgodnie z art. 15 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W najbliższym czasie zostanie podjęta stosowna uchwała Rady Miejskiej, na podstawie której Gmina będzie pobierała ww. opłaty w charakterze daniny publicznej.

W analizowanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii stwierdzenia, że opłaty należne Gminie z tytułu udostępniania przystanków na rzecz przewoźników nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Rozstrzygnięcie powyższego problemu wymaga ustalenia czy Wnioskodawca w zakresie czynności poboru opłat za korzystanie z przystanków działa jako organ władzy publicznej, a w konsekwencji czy w tej sytuacji znajdzie tu zastosowanie przepis art. 15 ust. 6 ustawy.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Natomiast na mocy art. 6 ust. 1 cyt. ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.