Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymanie tzw. „opłaty rezerwacyjnej” na poczet ceny sprzedaży nieruchomości oraz umowy deweloperskiej z jednoczesnym przekazaniem środków na powierniczy rachunek klienta nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2016 roku nr IBPP2/4512-880/15/MG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność w zakresie budownictwa mieszkaniowego, wielorodzinnego i sprzedaży mieszkań. W związku z tym występują sytuacje, gdzie przed zawarciem z klientem umowy deweloperskiej zawiera tzw. umowy rezerwacyjne, w ramach których zobowiązuje się wobec klienta do rezerwacji określonego lokalu na czas oznaczony oraz do zawarcia w przyszłości umowy deweloperskiej o określonej treści, a klient zobowiązuję się do zapłaty na rzecz Spółki tzw. opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z postanowieniami umowy rezerwacyjnej, niezawarcie umowy deweloperskiej w oznaczonym terminie skutkuje tym, że umowa rezerwacyjna wygasa. Z umów rezerwacyjnych wynika, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej lub umowy deweloperskiej Spółka zalicza kwotę opłaty rezerwacyjnej w całości na poczet przedmiotu rezerwacji - lokalu będącego przedmiotem transakcji - pomniejszając tym samym wysokość wpłaty należnej Spółce z tytułu zapłaty ceny w związku z zawarciem umowy. W razie rezygnacji z zawarcia umowy w określonym terminie Spółka zwraca klientowi opłatę rezerwacyjną. Pobierane przez Spółkę opłaty rezerwacyjne mają na celu jedynie uzyskanie informacji, co do zainteresowania klienta ofertą Spółki.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii ustalenia, czy otrzymanie opłaty rezerwacyjnej przez Spółkę na poczet ceny sprzedaży nieruchomości powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT oraz czy zaliczenie tejże opłaty na poczet umowy deweloperskiej z jednoczesną dyspozycją przekazania jej na rachunek powierniczy klienta, powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.