Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 czerwca 2017

Opodatkowanie kosztów przesyłki ponoszonych w związku ze sprzedażą na Allegro

0 787

Podatnik sprzedaje towary (lalki – zabawki) za pośrednictwem aukcji Allegro i wysyła ten towar do klienta (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej). W umowie sklepu jest zawarty zapis, że klient ma możliwość wyboru sposobu odbioru przesyłki. Może sam sobie osobiście odebrać w sklepie lub może zażądać kuriera lub inny sposób dostarczenia powyższego towaru. Czy na paragonie lub fakturze należy ująć koszty transportu (kuriera) poczty, jako oddzielną pozycję od towaru, czy może jednak należy wliczyć je w podstawę opodatkowania towaru (lalki)?

ODPOWIEDŹ

W przypadku internetowej sprzedaży towarów za pośrednictwem portalu Allegro koszty przesyłki/transportu tych towarów należy wliczyć do podstawy opodatkowania sprzedawanego towaru (lalki) i są opodatkowane stawką VAT właściwą dla sprzedawanego towaru. Koszty przesyłki/transportu nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów, a zatem na paragonie, fakturze nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a  także wszelkie postacie energii. Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel. Natomiast świadczenie usługi to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w  rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w  jego imieniu lub nakazem wynikającym z  mocy prawa.

Z kolei przez sprzedaż w świetle ustawy o VAT rozumie się odpłatną dostawę towarów i  odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Istnieją elementy, które składają się na podstawę opodatkowania danego towaru lub świadczonej usługi i należą do nich przede wszystkim: podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku; koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.