Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

2 lutego 2014

Opodatkowanie niezwróconych w terminie opakowań zwrotnych

0 842

Czy teraz, gdy podatnik sprzedał towar w opakowaniach zwrotnych, pobierając za opakowania kaucję, a opakowania te nie zostały zwrócone przez nabywców w terminie, to należy uznać, iż nastąpiła dostawa tych opakowań zwrotnych i należy ją opodatkować VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, w przypadku, gdy odbiorca nie zwróci sprzedawcy w określonym terminie opakowań zwrotnych, podstawę opodatkowania należy podwyższyć o wartość tego opakowania.

UZASADNIENIE

Zarówno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie określają definicji opakowań zwrotnych.

Opakowaniami, zgodnie z definicją zawartą w obowiązującej od 1 stycznia 2014 r. ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, są wyroby, w tym wyroby bezzwrotne, wykonane z jakiegokolwiek materiału. Opakowania zgodnie z podaną definicją powinny spełniać przynajmniej jedną z wymienionych funkcji taką jak przechowywanie, ochrona, przewóz, dostarczanie lub prezentacja produktów - produktów rozumianych szeroko, bo od surowców do towarów przetworzonych.

W związku z wydaniem nabywcy opakowań zwrotnych sprzedawca może zabezpieczyć ich zwrot, albo uzależnić ich wydanie od wpłacenia zabezpieczenia. Zabezpieczenie będące gwarancją zwrotu opakowań nazywane jest kaucją.

Kaucja jest to suma pieniężna, złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie jego niedopełnienia. Wpłacona przez kupującego nie może być zatem częścią należności za wydany towar w rodzaju przedpłaty, zaliczki czy zadatku. Pobranie lub uiszczenie kaucji nie jest też usługą. W związku z tym kaucji nie wlicza się do podstawy opodatkowania, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług. W przypadku wydania opakowań zwrotnych właścicielem opakowań pozostaje w dalszym ciągu sprzedawca.

Sam fakt przypisania danemu opakowaniu charakteru zwrotnego nie jest warunkiem wystarczającym do wyłączenia wartości wydanych opakowań z podstawy opodatkowania. Warunkiem koniecznym jest bowiem pobranie przez sprzedawcę kaucji lub określenie jej w umowie. Niespełnienie zaś tego warunku, niezależnie od tego czy opakowanie posiada cechy pozwalające na powtórne użycie, czy też nie, powodować będzie obowiązek ich opodatkowania.

Wartości opakowań zwrotnych nie wlicza się do wartości towaru i nie uwzględnia się na fakturze, jeżeli łącznie spełnione zostały następujące warunki:

  • nastąpiła sprzedaż towaru w opakowaniu,

  • opakowanie ma charakter zwrotny,

  • sprzedawca pobrał lub określił w umowie kaucję za wydane opakowanie.

Od 1 stycznia 2014 r. podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.