Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT dotacji oraz wpłat mieszkańców otrzymanych w celu usunięcia azbestu z budynków

Artykuły | 28 sierpnia 2020 | NR 105
0 861

Nasza Gmina przystępuje do usuwania azbestu z budynków mieszkańców naszej gminy. Jako gmina otrzymamy dotację na ten cel ze środków krajowych, natomiast brakującą część kwoty zobowiązani są wpłacić mieszkańcy. 
•    Czy dotacja oraz sama dopłata będzie podlegała opodatkowaniu? 
•    Czy wpłaty mieszkańców mogą być przyjmowane na kwitariusz przychodowy bez wystawienia faktury VAT (korzystamy ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie usług związanych z usuwaniem odpadów niebezpiecznych - poz. 8 załącznika do rozporządzenia ws. zwolnień z kasy fiskalnej)?
 

Odpowiedź

Tak – dotacja i wpłaty od mieszkańców podlegają VAT. Wpłaty od mieszkańców mogą być przyjmowane na kwitariusz przychodowy pod warunkiem, że wpłacający nie zażąda faktury w terminie 3 miesięcy od wykonania usługi.

Uzasadnienie

  1. Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania (…) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
    a)    Wpłaty mieszkańców pozostają w bezpośrednim związku ze świadczeniem usług realizowanym na ich rzecz. Tym samym wpłaty dokonywane przez mieszkańców stanowią wynagrodzenie za świadczoną usługę podlegającą VAT (w związku z otrzymaniem którego, po stronie Gminy powstanie obowiązek podatkowy). Zatem, wpłaty mieszkańców stanowią obrót w rozumieniu ww. art. 29a ust. 1 ustawy.
    b)    Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu  art. 29a ust. 1 ustawy.

Z pytania wynika, że mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie – bowiem dotacja będzie wykorzystywana na usunięcie azbestu z budynków mieszkańców. Otrzymana  dotacja, będzie miała zatem bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług. Środki finansowe pozyskane przez Gminę w tym przypadku są przeznaczone na re...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.