Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 kwietnia 2018

Opodatkowanie VAT przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej własności towarów w zamian za odszkodowanie

0 876

Czy podane poniżej czynności są opodatkowane podatkiem VAT, a jeśli tak to jaką stawką:

  1. Powiat wydał decyzję w sprawie zwrotu udziałów w prawie własności nieruchomości na rzecz osób fizycznych w zamian za wpłatę zwaloryzowanego odszkodowania. Przedmiotowa działka aktualnie stanowi grunt uprawiany rolniczo. Kiedy ewentualnie należy wykazać podaną należność w deklaracji VAT-7 jeśli od decyzji złożono odwołanie ale uiszczono całą kwotę wynikającą z decyzji.

  2. Powiat uzyskał należność z tytułu kary umownej za odstąpienie od umowy przez wykonawcę. Wykonawca umowy po wygranym przetargu i rozpoczęciu prac stwierdził, iż kwota przeznaczona na realizację jest zbyt mała i w tej wysokości wynagrodzenia nie jest w stanie wykonać danej pracy. W związku z tym odstąpił od wykonania umowy.

ODPOWIEDŹ 1.

Przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką odpowiednią dla przedmiotowego towaru. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 tej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Z przywołanego przepisu można zatem wnioskować, że przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Następuje tu bowiem dostawa towarów w zamian za odszkodowanie, które pełni funkcję wynagrodzenia.

Ponieważ przeniesienie własności z nakazu organu władzy publicznej dotyczy działki rolnej, możemy tutaj zastosować przepisy o zwolnieniu z VAT. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT z podatku zwolniona jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. W rezultacie dostawa będąca wynikiem wywłaszczenia tego rodzaju działki (w konsekwencji otrzymanie odszkodowania) podlegać będzie zwolnieniu z VAT.

Zgodnie natomiast z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Zatem w opisanym w pytaniu przypadku moment powstania obowiązku podatkowego oraz wykazania „dostawy” w ewidencji i deklaracji VAT będzie bezpośrednio związany z chwilą uiszczenia kwoty wynikającej z decyzji.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów zwolni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.