Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT sprzedaży gruntu z budynkiem wzniesionym na tym gruncie

Artykuły | 28 sierpnia 2020 | NR 105
0 804

Gmina od 13 czerwca 2017 dzierżawi część gruntu Spółce. Dzierżawa uznawana jest za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, a do czynszu dzierżawnego doliczany jest podatek VAT. Na dzierżawionym gruncie budowlanym, 
w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i w zgodzie 
z postanowieniami zawartej umowy dzierżawy dzierżawca wybudował budynek przedszkola, którym dysponuje jak właściciel. 20 lipca 2020 roku nastąpiła sprzedaż dzierżawionej nieruchomości na rzecz Spółki. 
•    Czy podstawą opodatkowania będzie w tym przypadku wartość gruntu wraz budynkiem wzniesionym na tym gruncie przez dzierżawcę, a tym samym dostawa budynku wraz z gruntem winna być wykazana jako dostawa podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT?
•    Czy Gmina powinna wystawić fakturę Spółce na wartość gruntu wraz 
z budynkiem ze stawka zwolnioną, czy też tylko na wartość samego gruntu (ale wtedy z jaką stawką podatku VAT)?
 

Odpowiedź

Gmina powinna wystawić fakturę na wartość samego gruntu, wg stawki 23%.

Uzasadnienie

W omawianej sytuacji istotny jest zapis art. 7 ust. 1  ustawy o podatku od towarów i usług tj. - dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. 
Pojęcie to ma szerszy zakres, niż sprzedaż w ujęciu cywilnoprawnym. Przede wszystkim przeniesienie prawa do rozporządzania towarem to nie tylko przeniesienie jego własności. Dostawa towarów nie będzie więc obejmowała tylko sprzedaży towarów (w sensie cywilnoprawnym). Dla uznania, że miała miejsce dostawa towarów wystarczy, że podmiot nabędzie tzw. własność ekonomiczną - będzie miał możliwości dowolnego rozporządzania i dysponowania uzyskanym towarem. Zatem, rozważając skutki podatkowe opisanej transakcji należy mieć na uwadze nie jej aspekty cywilnoprawne, lecz te, które mają znaczenie z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem z punktu widzenia prawa cywilnego, nakłady poniesione na nieruchomość (np. wybudowanie budynków lub budowli), stanowią część składową gruntu i tym samym własność właściciela gruntu. 
Jednak z pytania wynika, że to Spółka dysponowała budynkiem przedszkola jak właściciel. Zatem Gmina nie była w ekonomicznym posiadaniu obiektu przed dokonaniem sprzedaży działki. Ustawy podatkowe nie uznają za przedmiot opodatkowania umów i czynności cywilnoprawnych, lecz rezultaty tych czynności. Tak więc, mimo że w pojęciu cywilnoprawnym dojdzie do przeniesienia własności obiektu, jako części składowej nieruchomości, nie zaistnieje jednocześnie dostawa towaru.
Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że istotą dostawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym chodzi tutaj o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. 
W konsekwencji, w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest grunt, na którym znajduje się budynek przedszkola, będący własnością Spółki  to - w świetle ustawy o VAT - nie dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania ww. budyn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.