Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

2 września 2018

Opodatkowanie VAT transakcji dla kontrahenta bez aktywnego numeru VAT-UE

0 915

  1. Podatnik wystawia faktury sprzedaży bo kursie euro, który sam automatycznie ustawi mu program (zawsze taki sam kurs) - po jakim kursie powinien przeliczać PLN na EURO wystawiając fakturę VAT dla zagranicznego nabywcy? W rejestrze VAT wykazywał wartość euro z faktury przeliczaną na średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury, jednak ona odbiegała od wartości wystawionej na fakturze i zapłaconej przez klienta - co powinien zrobić z powstałą różnicą?

  2. Podatnik wystawił fakturę dla kontrahenta z Holandii, który nie ma aktywnego numeru VAT w VIES - otrzymał potwierdzenie odbioru towaru, bo podatnik sam przyjechał po towar (firma przed nr VAT ma przedrostek NL) Mamy również potwierdzenie zapłaty za towar - czy możemy zastosować 0%? Towary to elementy wyposażenia domu.

ODPOWIEDŹ 1

Fakturę sprzedaży wyrażoną w walucie obcej należy przeliczyć po kursie średnim ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.

W  celu przeliczenia na złote transakcji sprzedaży towaru wyrażonej w  walucie obcej na złote należy zastosować zasady wynikające z  art. 31a ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu kwoty wyrażone w  walucie obcej przelicza się, co do zasady, na złote po kursie średnim ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku, gdy program dokonując przeliczenia waluty na złote, stosuje kurs niezgodny z przepisami ustawy o VAT, należałoby wprowadzić modyfikacje umożliwiające działanie zgodnie z przepisami prawa.

ODPOWIEDŹ 2

Dostawcy przysługuje stawka 0% VAT przy WDT w przypadku potwierdzenia statusu nabywcy jako podatnika VAT-UE w unijnej bazie danych.

UZASADNIENIE

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w sytuacji gdy wywóz towarów następuje z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art.13 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług). Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje pod warunkiem że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a dokonującym dostawy jest czynny podatnik VAT (art.13 ust.2 pkt 1 i art.13 ust.6 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.42 ust.1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana wg stawki 0% pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.