Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , GMINY I POWIATY

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Opodatkowanie VAT transkacji ustanowienia prawa użytkowania wieczystego

0 1069

Wojewoda ustanowił dla PKP prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych (po transformacji ustrojowej PKP przekształciło się w spółki): w kilku przypadkach na podstawie art. 35 ust.1 w związku z art.34 ustawy z 8 września 2000 roku o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz art. 72 ust. 1 i 3 pkt u/4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, a w innych przypadkach na podstawie art.200 ust.1, art 72 ust.1 i 3 pkt 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, oraz art.37 ustawy z dnia 8 września 2000 roku o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1998r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących uwłaszczenia osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu. Użytkowanie wieczyste zostało wpisane do ksiąg wieczystych w każdym przypadku po 1 maja 2004 roku a tym samym nałożono podatek VAT który jest wliczony w wartość UW. Czy prawidłowo został naliczony VAT w wystawionych decyzjach Wojewody wydanych na podstawie ww. przepisów z 1997 i 2000 roku? Czy ustanowienie tego prawa dla spółki państwowej może być bez VAT?

Odpowiedź
Wojewoda prawidłowo opodatkował VAT transkację ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dla PKP.

Uzasadnienie
Obowiązek opodatkowania podatkiem danej transakcji wynika wyłącznie z przepisów dotyczących podatku VAT. Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego przed 1 maja 2004 roku nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem zgodnie z ówcześnie obowiązującą ustawą z 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, grunt nie był towarem i jego sprzedaż lub ustanowienie użytkowania wieczystego nie stanowiło dostawy towarów. Natomiast ustanowienie prawa użytkowania wieczystego po 30 kwietnia 2004 roku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów.

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu  podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. A przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste (art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT). Zatem, oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, a także zbycie tego prawa stanowi odpłatną dostawę towarów (art.7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy o VAT). Ustawodawca nie przewidział zwolnień lub wyłą...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.