Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie VAT usług opiekuńczych, zasiłków, opłat za wydanie Karty Dużej Rodziny oraz Karty Rodzin

Artykuły | 26 października 2021 | DODATEK NR 14
0 640

Gmina świadcząc usługi w zakresie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz pobytu podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej, za które pobiera opłaty działa w charakterze organu władzy publicznej, a nie w charakterze podatnika VAT. Czynność polegającą na przyznaniu świadczenia pieniężnego w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych przez Gminę, które następnie są zwracane przez Gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania podopiecznego, nie stanowi dostawy towaru i również nie jest świadczeniem usług, dlatego nie podlega VAT. Pobierane przez Gminę opłaty za wydanie duplikatów Karty Dużej Rodziny oraz Karty Rodzina są wyłączone z opodatkowania VAT, bowiem opłata ta ma charakter publiczno-prawny.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z  31 sierpnia 2021 roku, nr 0112-KDIL1-1.4012.561.2018.10.WR.

Sytuacja Podatnika
Gmina jest podatnikiem VAT. Gmina, będąca organem władzy publicznej, realizuje zadania nałożone na nią przepisami prawa.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych. Jednostką, która realizuje w imieniu i na rzecz Gminy przedmiotowe zadania jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. GOPS nie jest odrębnie od Gminy podatnikiem VAT.
Działania podejmowane w ramach pomocy społecznej, realizowane za pośrednictwem GOPS, polegają w szczególności na: przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń, pracy socjalnej, prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej, analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej, realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych, rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
Jednocześnie, z tytułu niektórych z działań podejmowanych w powyższym zakresie, GOPS pobiera opłaty. Należą do nich: usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, wykonywane przez pracowników GOPS, pobyt podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej, zwrot z tytułu zasiłków udzielonych podopiecznej z terenu innej Gminy, wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny 
i Karty Rodzina (…).
W przypadku usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, a także pobytu podopiecznych w DPS - opłaty pobierane są na podstawie decyzji administracyjnych, wydawanych w oparciu o stosowne przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Stanowisko Dyrektora
1. Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. 
Dyrektor uznał, że Gmina świadcząc usługi w zakresie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz pobytu podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej, za które pobiera opłaty działa w charakterze organu władzy publicznej, a nie w charakterze podatnika VAT ( korzysta z wyłączenia z opodatkowania VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). 

2. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się – w świetle art. 8 ust. 1 ustawyo VAT – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustaw, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.