Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pobieranie do produkcji towaru na zasadzie konsygnacji pomiędzy dwoma czynnymi podatnikami VAT

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 750

Spółka A wytwarza surowiec do produkcji wytwarzanej przez spółkę B. Siedziba spółki A znajduje się w Świnoujściu a spółki B w Nowym Targu. Ze względu na odległość i pojawiające się niekiedy problemy z terminowością dostaw z wykorzystaniem kolejowej spółki przewozu towarowego, spółki zawarły umowę najmu, gdzie na terenie spółki B (producenta) będzie składowany surowiec należący do spółki A. W momencie, gdy surowiec będzie potrzebny do produkcji (szczególnie utrzymania jej ciągłości) spółka B będzie pobierać surowiec będący własnością spółki A. Jednocześnie zawarto umowę, w której określono, że spółki będą rozliczać się okresowo, tj. w interwałach dwumiesięcznych. Na koniec okresu będzie sumowana ilość pobranego surowca i wystawiona faktura. 
Przeprowadzona kontrola podatkowa wskazała, że nie ma w tym przypadku mowy o dostawach ciągłych, gdyż łatwo (na podstawie dokumentów podpisywanych przez przedstawicieli obu firm w momencie poboru surowca z magazynu) można określić dokładną datę dokonania dostawy, a na fakturze powinna znajdować się data wydania surowca z magazynu. Zatem nie może być mowy o dostawie ciągłej. 
Czy można wskazać jakiś inny rodzaj argumentowania?  

Odpowiedź
Utrwalona linia orzecznicza Naczelnego Sądu Administracyjnego jasno wskazuje, że dostawa świadczona w sposób ciągły może składać się z szeregu dostaw cząstkowych mieszczących się w ramach jednej umowy, gdzie określa się terminy rozliczenia. Jak wskazuje NSA istotą pojęcia dostawa świadczona w sposób ciągły jest sposób, w jaki jest ona realizowana, tj. cykliczność, w jakim przedziale czasu, co wyrażać ma ciągłość świadczeń składających się na tę dostawę. 

Uzasadnienie 
Na wstępie warto wskazać, że opisany mechanizm dostaw surowca ze spółki A do spółki B (producenta) opiera się o logikę magazynu konsygnacyjnego, przy czym nie chodzi w tym przypadku o obecnie stosowaną regulację magazynu typu call-off stock. Konsygnacja wraz z umową dostaw surowca w tym przypadku polega na tym, iż:

  • surowiec jest dostarczany do magazynu przez spółkę A i składowany w magazynie, który jest wynajmowany od spółki B – ilość dostarczonego towaru do magazynu przez spółkę A nie ma żadnego wpływu na powstanie obowiązku podatkowego,
  • spółki umówiły się w ten sposób, że surowiec będzie pobierany z magazynu na podstawie protokołu w momencie, gdy będzie niezbędny do utrzymania produkcji,
  • spółki mają zawartą umowę cywilnoprawną, gdzie określiły termin rozliczenia na 60 dni, a ostatni dzień, tj. 60–ty będzie oznaczał termin dokonania dostawy i jednocześnie moment powstania obowiązku podatkowego i ta właśnie data będzie widniała na fakturze.

Ustawodawca w treści art.19a ust.1 ustawy o podatku VAT (u.p.t.u.) wskazał, iż obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą dokonania dostawy towarów. Z kolei z ust.3 zdanie pierwsze wynika, iż usługę, dla której w  związku z  jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z  upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. 
Z ust.4 wynika, że przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do  dostawy towarów. 
Orzecznictwo NSA stoi w sprzeczności z poglądem organu kontrolnego, gdyż wskazuje, iż nie ma podstaw do wykładni, która mówiłaby, że usługa ciągła to wyłąc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.