Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , GMINY I POWIATY

26 lipca 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Posiłki dla uczniów w szkole gminnej bez VAT

0 1026

W szkole podległej gminie (będącej podatnikiem VAT) zamierzamy uruchomić stołówkę szkolną, w której posiłki dla uczniów będą częściowo odpłatne (koszty będą pokrywane przez rodziców/opiekunów). Czy sprzedaż posiłków należy opodatkować VAT?

Odpowiedź
Nie, bowiem w sytuacji pobierania opłat za posiłki w stołówce szkolnej gmina nie występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług - czynności gminy w zakresie edukacji pozostają zwolnione z VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Gmina jest organem władzy publicznej, dokonując sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej realizuje zadanie własne z zakresu oświaty, edukacji. Pobierane zaś opłaty z tytułu sprzedaży obiadów nie mają charakteru komercyjnego, świadczenia te nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.  

Uzasadnienie
W zakresie przygotowywania posiłków w stołówkach szkolnych dla uczniów, gmina jako organ władzy publicznej realizuje zadania własne. Do zadań własnych gminy należy m.in. realizacja spraw związanych z edukacją publiczną (art. 7 ust.1 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym). W pojęciu edukacji publicznej mieści się m.in. organizowanie stołówek szkolnych. 

W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę, gdzie korzystanie z posiłków jest odpłatne (art. 106 ust. 1-6 ustawy Prawo oświatowe). Wysokość opłat za posiłki w stołówce szkolnej, pobierana przez gminy, nie ma charakteru komercyjnego. Do opłat wnoszonych za korzystanie przez dzieci z posiłku nie wlicza się bowiem wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki (art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe).

Na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Linia aktualnego orzecznictwa wyraźnie wskazuje, że gmina, pobierając opłaty wnoszone za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.