Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W maju założyłam działalność gospodarczą i byłam pewna, że osoba, która pomagała mi w rejestracji, złożyła wypełnione przeze mnie zgłoszenie do rejestracji jako podatnik VAT czynny. Jednak kiedy w czerwcu złożyłam pierwszą deklarację VAT-7, okazało się, że nie jestem VAT-owcem. Zarówno w maju jak i w czerwcu wystawiałam faktury z VAT. Dokonywałam tez zakupów, od których chciałabym odliczyć podatek, jak to teraz odkręcić?

ODPOWIEDŹ

Przede wszystkim, powinna Pani jak najszybciej złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w polu 33 wskazując, że rezygnuje Pani ze zwolnienia podmiotowego od VAT oraz podając w polu 38, jako datę rezygnacji ze zwolnienia, datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Podatek wynikający z już wystawionych faktur powinna Pani zadeklarować po stronie podatku należnego, ale, po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, będzie Pani również przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów w zakresie, w jakim służą one Pani sprzedaży opodatkowanej VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.113 ust.9 w powiązaniu z ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000zł. W myśl art.113 ust.4 ustawy, podatnik, któremu przysługuje powyższe zwolnienie, może z niego zrezygnować, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast w myśl art.108 ust.1 ustawy w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Zgodnie z treścią art.96 ust. 1 i 3 ustawy o VAT podmioty będące podatnikami (czyli podmioty prowadzące działalność gospodarczą) są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Podmioty, u których sprzedaż jest zwolniona podmiotowo od podatku lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne, nie mają natomiast takiego obowiązku. Jednakże w myśl art.96 ust.5 pkt 4 ustawy jeżeli przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą w danym roku, zwolniony podmiotowo od VAT zrezygnuje z tego zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności, obowiązany jest do złożenia lub aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Przytoczone powyżej przepisy mogą wprowadzić pewną niepewność – z jednej bowiem strony art.108 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza obowiązek zapłaty podatku w sytuacji, gdy przedsiębiorca wystawił fakturę, na której ten podatek widnieje, z drugiej – art.113 ust.4 warunkuje prawo do rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego od VAT przez podatników rozpoczynających w trakcie roku działalność gospodarczą zawiadomieniem przez nich o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

W opinii Redakcji, w sytuacji takiej konstrukcji przepisów, oraz w związku z tym, że od początku prowadzenia działalności z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.